18" Under Cabinet Convertible Range Hood - H1618SS
Key Features
18" width
Convertible range hood
Stainless steel finish
Two-speed fan
Light
Aluminum-charcoal filter
Made in the USA
More sizes available
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
18" width
Designed to match 18 inch wide cooking surfaces; also available in 20, 24, 30, and 36 inch widths
Convertible range hood
Use top or rear venting or convert into non-vented recirculating mode
Stainless steel finish
White, black, and bisque hoods also available in same size
Two-speed fan
Variable speed for more venitlation options
Light
Switchable light offers more convenience in your kitchen
Aluminum-charcoal filter
Provides thorough filtering to reduce odors
Made in the USA
Solidly constructed for years of use
More sizes available
Additional sizes can be specially ordered (minimums apply)
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 5.0" (13 cm) |
| Width | 17.88" (45 cm) |
| Depth | 18.0" (46 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 15.0 lbs. (7 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101044859 |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 17.88 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 15 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.93 ft³ |
| Dimensional Weight | 9.69 lbs. |
| Total of Cubes | 0.93 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 9.69 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










