$303.00
Was$499.00Save $196.00 (39%)
Undercabinet 30" Ventilation Hood - FCVW3062AS
$303.00
Was$499.00Save $196.00 (39%)
Key Features
Filter Indicator Light
Carbon Charcoal Filter Included
Powerful Three Speed Ventilation Fan
Dishwasher Safe Grease Filter
Capacitive Touch Control Panel
Convertible Design for Installation
Power Button
Stylish Built-in Look
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Filter Indicator Light
Let's you know when it's time to change your filter.
Carbon Charcoal Filter Included
Enjoy fresher air with the replaceable carbon charcoal recirculation filter, which captures odors and helps filter recirculated air from the exhaust fan.
Powerful Three Speed Ventilation Fan
Quickly move odors and steam away from the cooktop's surface with three levels of ventilation that recirculate air up to 330 CFM.
Dishwasher Safe Grease Filter
Easily clean the aluminum grease filter by putting it in the dishwasher.
Capacitive Touch Control Panel
Easily adjust fan speed and lighting with responsive capacitive touch controls.
Convertible Design for Installation
Designed to fit a variety of installation needs, this convertible range hood can be configured for ducted or ductless venting.
Power Button
Easily turn on/off the fan and light with the press of a button.
Stylish Built-in Look
Achieve a built-in look with this undercabinet vent made to coordinate with your existing range or cooktop.
AHAM Certified
Bright LED Lighting
Get a clearer view of your cooktop with two LED lighting modes that illuminate the cooking surface.
Certifications
HVI Listed
UL Listed
cUL Listed
Specifications
Other
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 4.94 in. |
| Length | 19.75 in. |
| Weight | 13 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 9.94 in. |
| Shipping Length | 24.75 in. |
| Shipping Weight | 53 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 53 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 21.05 lbs. |
| Total of Cubes | 1.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 21.05 lbs. |
Product Details
| Height | 4 15/16" |
| Width | 30" |
| Depth | 19 3/4" |
| Control Type | Glass Touch |
| Filter Change Indicator | Yes |
| cUL Listed | Yes |
| HVI Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Voltage Rating | 120 V |
| Watts @ 120 Volts | 114 Watts |
| Product Weight | 13 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Lighting Type | LED Strip |
| Number of Lights | 1 |
| Number of Light Settings | 3 |
| Duct Exit Location | Top |
| Hardwired | Yes |
| Power Supply Connection Type | Hard Wired |
| Ventilation Options | Convertible |
| Ducted Vent | Optional (See Manual) |
| Ductless Vent | Yes - Out of the Box |
| Exhaust Fan Speeds | 3 |
| Maximum Air Flow Capacity | 330 CFM |
| Minimum Air Flow Capacity | 110 CFM |
| Maximum Sones Rating | 10.1 sone |
| Minimum Sones Rating | 1.7 sone |
| Grease Filter Included | Yes |
| Grease Filter Quantity | 2 |
| Grease Filter Type | Aluminum Mesh |
| Grease Filter Dishwasher Safe | Yes |
| Charcoal Filter Included | Yes |
| Charcoal Filter Quantity | 2 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online













