30" Under Cabinet Ductless Range Hood, ADA Compliant - ADAH1730B
30" Under Cabinet Ductless Range Hood, ADA Compliant
Model: ADAH1730B








30" Under Cabinet Ductless Range Hood, ADA Compliant
Model: ADAH1730B
Key Features
ADA compliant design
Black finish
30" width
Ductless range hood
Two-speed fan
Charcoal liner
Switchable light option
Made in the USA
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ADA compliant design
Hood is wired to run off a wall switch for improved accessibility, with a remote terminal block included
Black finish
Stainless steel and white range hoods also available in this size and series
30" width
Designed to fit over commonly sized ranges and cooktops
Ductless range hood
Use for recirculating operation where no ducting to the outside is available
Two-speed fan
High and low setting gives you the right amount of power for most general cooking applications
Charcoal liner
Filter includes a charcoal liner for better absorption of grease and odors
Switchable light option
Unit can accept a light bulb (max 40W) with the switch included on the remote terminal block. Bulb is not included.
Made in the USA
Solidly constructed for years of use
More sizes available
Also available in 18", 20", 24", and 36" wide sizes
Ducted choices available by special order
For a ducted version of this hood, see the ADAH16 series
Dishwasher-safe aluminum filter
Removable mesh filter with solid construction and easy cleanability
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 18 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 19.42 lbs. |
| Total of Cubes | 1.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 19.42 lbs. |
Overview Range Hood
| Nominal Height | 5.0" (13 cm) |
| Height of Cabinet | 5.0" (13 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 30.0" (76 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 18.0" (46 cm) |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Weight | 18.0 lbs. (8 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101064055 |
| Installation | Under Cabinet |
| Venting | Recirculating |
| Number of Fan Speeds | 2 |
| Maximum Air Movement | 160.0 CFM |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










