$345.00
24" Under Cabinet Ductless Range Hood, ADA Compliant - ADAH1724SS
$345.00
Key Features
24" width
ADA compliant design
Stainless steel finish
Two-speed fan
Charcoal liner
Ductless range hood
Made in the USA
Ducted choices available by special order
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
24" width
Designed to fit over slimmer ranges and cooktops
ADA compliant design
Hood is wired to run off a wall switch for improved accessibility, with a remote terminal block included
Stainless steel finish
White and black range hoods also available in this size and series
Two-speed fan
High and low setting gives you the right amount of power for most general cooking applications
Charcoal liner
Filter includes a charcoal liner for better absorption of grease and odors
Ductless range hood
Use for recirculating operation where no ducting to the outside is available
Made in the USA
Solidly constructed for years of use
Ducted choices available by special order
For a ducted version of this hood, see the ADAH16 series
Switchable light option
Unit can accept a light bulb (max 40W) with the switch included on the remote terminal block. Bulb is not included.
More sizes available
Also available in 18", 20", 30", and 36" wide sizes
Dishwasher-safe aluminum filter
Removable mesh filter with solid construction and easy cleanability
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 14 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.54 lbs. |
| Total of Cubes | 1.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.54 lbs. |
Overview Range Hood
| Height of Cabinet | 5.0" (13 cm) |
| Width | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 18.0" (46 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Weight | 14.0 lbs. (6 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101064031 |
| Installation | Under Cabinet |
| Venting | Recirculating |
| Number of Fan Speeds | 2 |
| Maximum Air Movement | 160.0 CFM |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online














