36" Under Cabinet Convertible Range Hood, ADA Compliant - ADAH1636W
36" Under Cabinet Convertible Range Hood, ADA Compliant
Model: ADAH1636W











36" Under Cabinet Convertible Range Hood, ADA Compliant
Model: ADAH1636W
Key Features
36" width
ADA compliant design
Made in the USA
Two-speed fan
White finish
Charcoal liner
Convertible design
More sizes available
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
36" width
Designed to fit over commonly sized ranges and cooktops
ADA compliant design
Hood is wired to run off a wall switch for improved accessibility, with a remote terminal block included
Made in the USA
Solidly constructed for years of use
Two-speed fan
High and low setting gives you the right amount of power for most general cooking applications
White finish
Stainless steel and black range hoods also available in this size and series
Charcoal liner
Filter includes a charcoal liner for better absorption of grease and odors
Convertible design
Use top or rear venting or convert into non-vented recirculating mode
More sizes available
Also available in 18", 20", 24", and 30" wide sizes
Switchable light option
Unit can accept a light bulb (max 40W) with the switch included on the remote terminal block. Bulb is not included.
Dishwasher-safe aluminum filter
Removable mesh filter with solid construction and easy cleanability
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 14 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.88 ft³ |
| Dimensional Weight | 23.31 lbs. |
| Total of Cubes | 1.88 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 23.31 lbs. |
Overview Range Hood
| Height of Cabinet | 5.0" (13 cm) |
| Width | 36.0" (91 cm) |
| Depth | 18.0" (46 cm) |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Weight | 14.0 lbs. (6 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101064260 |
| Installation | Under Cabinet |
| Venting | Convertible |
| Number of Fan Speeds | 2 |
| Maximum Air Movement | 160.0 CFM |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










