30" Under Cabinet Convertible Range Hood, ADA Compliant - ADAH1630SS
30" Under Cabinet Convertible Range Hood, ADA Compliant
Model: ADAH1630SS








30" Under Cabinet Convertible Range Hood, ADA Compliant
Model: ADAH1630SS
Key Features
30" width
ADA compliant design
Two-speed fan
Convertible design
Charcoal liner
Switchable light option
Stainless steel finish
Made in the USA
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
30" width
Designed to fit over commonly sized ranges and cooktops
ADA compliant design
Hood is wired to run off a wall switch for improved accessibility, with a remote terminal block included
Two-speed fan
High and low setting gives you the right amount of power for most general cooking applications
Convertible design
Use top or rear venting or convert into non-vented recirculating mode
Charcoal liner
Filter includes a charcoal liner for better absorption of grease and odors
Switchable light option
Unit can accept a light bulb (max 40W) with the switch included on the remote terminal block. Bulb is not included.
Stainless steel finish
White and black range hoods also available in this size and series
Made in the USA
Solidly constructed for years of use
More sizes available
Also available in 18", 20", 24", and 30" wide sizes
Dishwasher-safe aluminum filter
Removable mesh filter with solid construction and easy cleanability
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 14 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 19.42 lbs. |
| Total of Cubes | 1.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 19.42 lbs. |
Overview Range Hood
| Height of Cabinet | 5.0" (13 cm) |
| Width | 30.0" (76 cm) |
| Depth | 18.0" (46 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Weight | 14.0 lbs. (6 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101064222 |
| Installation | Under Cabinet |
| Venting | Convertible |
| Number of Fan Speeds | 2 |
| Maximum Air Movement | 160.0 CFM |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










