24" Under Cabinet Convertible Range Hood, ADA Compliant - ADAH1624W
Key Features
ADA compliant design
Two-speed fan
24" width
Convertible design
White finish
Charcoal liner
Switchable light option
Made in the USA
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ADA compliant design
Hood is wired to run off a wall switch for improved accessibility, with a remote terminal block included
Two-speed fan
High and low setting gives you the right amount of power for most general cooking applications
24" width
Designed to fit over slimmer ranges and cooktops
Convertible design
Use top or rear venting or convert into non-vented recirculating mode
White finish
Stainless steel and black range hoods also available in this size and series
Charcoal liner
Filter includes a charcoal liner for better absorption of grease and odors
Switchable light option
Unit can accept a light bulb (max 40W) with the switch included on the remote terminal block. Bulb is not included.
Made in the USA
Solidly constructed for years of use
More sizes available
Also available in 18", 20", 30", and 36" wide sizes
Dishwasher-safe aluminum filter
Removable mesh filter with solid construction and easy cleanability
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 14 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.54 lbs. |
| Total of Cubes | 1.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.54 lbs. |
Overview Range Hood
| Nominal Height | 5.0" (13 cm) |
| Height of Cabinet | 5.0" (13 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 24.0" (61 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 18.0" (46 cm) |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Weight | 14.0 lbs. (6 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101064208 |
| Installation | Under Cabinet |
| Venting | Convertible |
| Number of Fan Speeds | 2 |
| Maximum Air Movement | 160.0 CFM |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online















