24" Under Cabinet Convertible Range Hood, ADA Compliant - ADAH1624B
Key Features
24" width
Black finish
Convertible design
ADA compliant design
Switchable light option
Two-speed fan
Made in the USA
More sizes available
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
24" width
Designed to fit over slimmer ranges and cooktops
Black finish
Stainless steel and white range hoods also available in this size and series
Convertible design
Use top or rear venting or convert into non-vented recirculating mode
ADA compliant design
Hood is wired to run off a wall switch for improved accessibility, with a remote terminal block included
Switchable light option
Unit can accept a light bulb (max 40W) with the switch included on the remote terminal block. Bulb is not included.
Two-speed fan
High and low setting gives you the right amount of power for most general cooking applications
Made in the USA
Solidly constructed for years of use
More sizes available
Also available in 18", 20", 30", and 36" wide sizes
Charcoal liner
Filter includes a charcoal liner for better absorption of grease and odors
Dishwasher-safe aluminum filter
Removable mesh filter with solid construction and easy cleanability
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 14 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.54 lbs. |
| Total of Cubes | 1.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.54 lbs. |
Overview Range Hood
| Height of Cabinet | 5.0" (13 cm) |
| Width | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 18.0" (46 cm) |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Weight | 14.0 lbs. (6 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101064185 |
| Installation | Under Cabinet |
| Venting | Convertible |
| Number of Fan Speeds | 2 |
| Maximum Air Movement | 160.0 CFM |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online














