$893.00
Was$1,599.00Save $706.00 (44%)
30" Electric Range - FCFE3083AS
$893.00
Was$1,599.00Save $706.00 (44%)
Current Rebates
Key Features
Convection Bake
EvenTemp® Element
Five Element Cooktop
Self-Clean Oven
SpaceWise® Dual Expandable Element
Extra Wide Store-More™ Storage Drawer
Extra Large Oven Capacity
Built-in Design
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Convection Bake
Get faster, more even baking results with our fan convection baking system.
EvenTemp® Element
Heat is evenly distributed across the element's surface, which reduces hot spots and cold areas in your pan.
Five Element Cooktop
Designed to meet all of your cooking needs with a powerful 3,200 Watt EvenTemp® Element, Dual Expandable Element, and convenient Keep Warm Zone.
Self-Clean Oven
Features a convenient 3-hour self-clean cycle which reduces the need for scrubbing, making it easier to keep your oven clean.
SpaceWise® Dual Expandable Element
Our convenient 2-in-1 element expands from 6" for smaller pots to 9" for larger cookware, providing more cooktop flexibility.
Extra Wide Store-More™ Storage Drawer
Redesigned to be even wider - allowing you to store any unused oven racks, baking trays and more!
Extra Large Oven Capacity
Cook more at once with our extra-large, 5.3 cu.ft. capacity oven.
Built-in Design
Get the look of a built-in range, without the remodel. This Front Control Range easily fits the space of your existing 30" range.
Frigidaire® Fit Promise
We promise that your new 30" Frigidaire front control range will fit your existing range cutout of the same width and configuration, or we will reimburse you up to one hundred dollars for professionally modifying the countertop.
Hidden Bake Element
Lower heating elements are beneath the oven floor, making for a smooth surface that is easy to clean.
Cooktop Keep Warm Zone
Keep food warm until everything - and everyone - is ready.
Certifications
ADA Compliant
UL Listed
RoHS
Specifications
Other
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Oven Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 35.38 in. |
| Length | 26 in. |
| Weight | 155 lbs. |
| Minimum Height | 35 3/8" |
| Maximum Height | 36 3/8" |
| Depth With Door 90° Open | 47 5/16" |
| Depth With Handle | 28 1/2" |
| Oven Interior Height | 18 1/8" |
| Oven Interior Width | 25 3/16" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 40.38 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 195 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 195 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 15.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 198.51 lbs. |
| Total of Cubes | 15.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 198.51 lbs. |
Product Details
| Sabbath Mode | No |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 35 3/8" |
| Width | 30" |
| Depth | 28 1/2" |
| Depth | 26" |
| Depth With Door 90° Open | 47 5/16" |
| Control Lock | Yes |
| Bake | Yes |
| Bake Time | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Clock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Cook Time | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Lockout | Yes |
| Off | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Oven Lock | Yes |
| Preheat | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Start | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timed Bake | Yes |
| Up / Down Arrow | Yes |
| Warm Zone | Yes |
| Program Fahrenheit or Celsius | Yes |
| Timed Cooking | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| RoHS | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Element On Indicator Light | Yes |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
| Keep Warm Zone Light | Yes |
| Right Front Element Burner Size | 9" |
| Right Rear Element Burner Size | 6" |
| Left Front Element Burner Size (Small) | 6" |
| Left Front Element Burner Size (Large) | 9" |
| Left Rear Element Burner Size | 6" |
| Right Front Element Burner | 3200 Watts |
| Right Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Left Front Element Burner (Small) | 1400 Watts |
| Left Front Element Burner (Large) | 3000 Watts |
| Left Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Center Rear Element Burner | 100 Watts |
| Keep Warm Burner Location | Center Rear |
| Minimum Height | 35 3/8" |
| Maximum Height | 36 3/8" |
| Standard Width | 30" |
| Depth With Handle | 28 1/2" |
| Oven Interior Height | 18 1/8" |
| Oven Interior Width | 25 3/16" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
| Oven Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
| Drawer Type | Storage |
| Amps @ 120 Volts | 10 Amps |
| Amps @ 240 Volts | 13 Amps |
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Product Weight | 155 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Bake Element | 2500 Watts |
| Bake Element Pass | 8 |
| Bake Element Type | Hidden |
| Bake System | Yes |
| Broil Element | 4000 Watts |
| Broil Element Pass | 6 |
| Broil System | Yes |
| Cleaning System | Yes |
| Convection | Yes |
| Convection Type | Fan |
| Number of Convection Fans | 1 |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Oven Light Quantity | 1 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Light Watts | 40 Watts |
| Rack Position Type | Embossed |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Display Interface Color | White |
| Display Light Color | White |
| Display Type | LED |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
















