$4,349.99
Autograph Edition 36 In. 5.2 Cu. Ft. Paramount Gas Range With 6 Burner Cooktop And Convection Gas Oven In Black Satin Stainless Steel And Polished Gold Accents - SGRBSZ36G
Autograph Edition 36 In. 5.2 Cu. Ft. Paramount Gas Range With 6 Burner Cooktop And Convection Gas Oven In Black Satin Stainless Steel And Polished Gold Accents
Model: SGRBSZ36G





















Autograph Edition 36 In. 5.2 Cu. Ft. Paramount Gas Range With 6 Burner Cooktop And Convection Gas Oven In Black Satin Stainless Steel And Polished Gold Accents
Model: SGRBSZ36G
$4,349.99
Key Features
Dual Function Burners
Triple Layer Glass
Porcelain Cooktop
Stay-put Hinges
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Dual Function Burners
Simmer or sear to perfection with a versatile burner that ranges from 800 to 20,000 BTUs (48 inch models feature 2 dual function burners)
Triple Layer Glass
Built to insulate, increase heating efficiency and keep the kitchen cool.
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Stay-put Hinges
Heavy-duty hinges imported from Italy are fluid and stable, ensuring a solid feel and ultimate convenience.
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 Inch |
| Shipping Height | 41 Inch |
| Shipping Length | 32.75 Inch |
| Shipping Weight | 296 lbs |
| Total of Shipping Weight | 296 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 36 Inch |
| Height | 36 Inch |
| Depth | 27.75 Inch |
| Weight | 256 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.81 ft³ |
| Dimensional Weight | 258.73 Ibs |
| Total of Cubes | 20.81 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 258.73 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 36 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.75 |
| Product Width (in.): | 36 |
| Product Height (in.): | 36 |
| Oven Interior Dimensions (in): | 31.375 in. W x 17.75 in. D x 16.375 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 45.1 |
| Range Size (Width): | 36 in. |
Details
| Appliance Category: | Gas Range |
| Color/ Finish Family: | Black Satin Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Polished Gold |
| Back Left Burner BTU: | 9000 |
| Back Middle Burner BTU: | 9000 |
| Back Right Burner BTU: | 12000 |
| Front Left Burner BTU: | 15000 |
| Front Middle Burner BTU: | 6000 |
| Front Right Burner BTU: | 20000 |
| Total BTUs: | 162000 |
| Cooktop Features: | (5) Aluminum Burners and (1) Brass Burner with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Capacity of Oven (cu. ft.): | 5.2 |
| Product Weight (lb.): | 256 |
| Fuel Type: | Convection Gas Oven- Gas Cooktop |
| Oven Features: | Manual Clean - Convection Gas - 5.2 cu. ft. deep oven |
| Voltage: | 120V |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 15A |
| Convection Fan: | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









