$6,884.99
48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Dual Fuel Range - SDRBSBR48
$6,884.99
Key Features
TRIPLE LAYER GLASS
PORCELAIN COOKTOP
STAY-PUT HINGES
ITALIAN BURNERS
ADJUSTABLE LEGS
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
TRIPLE LAYER GLASS
Built to insulate, increase efficiency and keep the kitchen cool.
PORCELAIN COOKTOP
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
STAY-PUT HINGES
Heavy-duty hinges imported from Italy are fluid and stable, ensuring a feel and ultimate convenience.
ITALIAN BURNERS
Handcrafted Italian burners offer the best in the industry when it comes to heat retention and distribution.
ADJUSTABLE LEGS
Twist legs to adjust the total range height anywhere from 36” to 38.5”.
Specifications
Dimensions
| Dimensions | 47.875 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H |
| Oven Interior Dimensions (in) | 24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.) | 45.1 |
| Range Size (Width) | 48 in. |
Details
| Appliance Category | Dual Fuel Range |
| Color/ Finish Family | Black Stainless Steel with Brass Burners |
| Hardware Color/Finish | Matte Black |
| Back Left Burner BTU | 9000 |
| Back Left Middle Burner BTU | 12000 |
| Back Right Middle Burner BTU | 9000 |
| Back Right Burner BTU | 12000 |
| Front Left Burner BTU | 6000 |
| Front Left Middle Burner BTU | 20000 |
| Front Right Middle Burner BTU | 6000 |
| Front Right Burner BTU | 20000 |
| Fish Burner BTU | - |
| Total BTUs | 94000 |
| Cooktop Features | (6) Aluminum Burners and (2) Brass Burner with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type | Manual Front Control |
| Capacity of Oven (cu. ft.) | 6.7 (4.2 + 2.5) |
| Fuel Type | Convection Electric Oven- Gas Cooktop |
| Oven Features | Manual Clean - Convection Electric Oven - 6.7 cu. ft. deep oven |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amps | 35A |
| Convection Fan | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 52.88 Inch |
| Shipping Height | 41 Inch |
| Shipping Length | 32.75 Inch |
| Shipping Weight | 459 lbs |
| Total of Shipping Weight | 459 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 47.88 Inch |
| Height | 36 Inch |
| Depth | 27.75 Inch |
| Weight | 419 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27.68 ft³ |
| Dimensional Weight | 344.08 Ibs |
| Total of Cubes | 27.68 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 344.08 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
























