$8,414.99
Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens - PSDRBSZ48G
Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens
Model: PSDRBSZ48G


























Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens
Model: PSDRBSZ48G
$8,414.99
Key Features
Double Up With Duopro™
Triple Layer Glass
Porcelain Cooktop
Stay-put Hinges
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Double Up With Duopro™
From a delicate simmer to a powerful sear—ZLINE’s DuoPro™ Cooktop delivers culinary power for total precision at every burner.
Triple Layer Glass
Built to insulate, increase heating efficiency and keep the kitchen cool.
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Stay-put Hinges
Heavy-duty hinges imported from Italy are fluid and stable, ensuring a solid feel and ultimate convenience.
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 52.88 Inch |
| Shipping Height | 41 Inch |
| Shipping Length | 32.75 Inch |
| Shipping Weight | 472 lbs |
| Total of Shipping Weight | 472 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 47.88 Inch |
| Height | 36 Inch |
| Depth | 27.75 Inch |
| Weight | 432 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27.68 ft³ |
| Dimensional Weight | 344.08 Ibs |
| Total of Cubes | 27.68 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 344.08 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 47.875 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.75 |
| Product Width (in.): | 47.875 |
| Product Height (in.): | 36 |
| Oven Interior Dimensions (in): | 24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 45.1 |
| Range Size (Width): | 48 in. |
Details
| Appliance Category: | Dual Fuel Range |
| Color/ Finish Family: | Black Satin Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Polished Gold |
| Back Left Burner BTU: | 20000 |
| Back Left Middle Burner BTU: | 20000 |
| Back Right Middle Burner BTU: | 20000 |
| Back Right Burner BTU: | 20000 |
| Front Left Burner BTU: | 25000 |
| Front Left Middle Burner BTU: | 20000 |
| Front Right Middle Burner BTU: | 20000 |
| Front Right Burner BTU: | 25000 |
| Total BTUs: | 170000 |
| Cooktop Features: | (8) Brass Burner with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Capacity of Oven (cu. ft.): | 6.7 (4.2 + 2.5) |
| Product Weight (lb.): | 432 |
| Fuel Type: | Convection Electric Oven- Gas Cooktop |
| Oven Features: | Manual Clean - Convection Electric Oven - 6.7 cu. ft. deep oven |
| Voltage: | 240V |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 35A |
| Convection Fan: | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










