$5,609.99
Autograph Edition 36 In. 5.2 Cu. Ft. Paramount Induction Range With 5 Element Cooktop And Electric Convection Oven In Black Stainless Steel With Champagne Bronze Helix Handle And Knob Accents - SINRBZ36KCB
Autograph Edition 36 In. 5.2 Cu. Ft. Paramount Induction Range With 5 Element Cooktop And Electric Convection Oven In Black Stainless Steel With Champagne Bronze Helix Handle And Knob Accents
Model: SINRBZ36KCB




















+10more
Autograph Edition 36 In. 5.2 Cu. Ft. Paramount Induction Range With 5 Element Cooktop And Electric Convection Oven In Black Stainless Steel With Champagne Bronze Helix Handle And Knob Accents
Model: SINRBZ36KCB
$5,609.99
Key Features
Specifications
Description
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 5 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Helix Handle and Knob Accents (SINRBZ-36-KCB) combines the versatility of a nanotechnology-reinforced anti-scratch cooktop with anti-glare coating, an electric convection oven with digital thermostat technology, and a Horizon oven door window design allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Induction Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Read MoreAvailable from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Specifications
Features
Specifications
Dimensions:
Specifications
Dimensions
| Dimensions: | 36 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.75 |
| Product Width (in.): | 36 |
| Product Height (in.): | 36 |
| Cooktop Size (Width): | 36 in. |
| Oven Interior Dimensions (in): | 31.375 in. W x 17.75 in. D x 16.375 in. H |
Details
| Appliance Category: | Induction Range |
| Color/ Finish Family: | Black Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Champagne Bronze |
| Back Left Burner Wattage: | 2000/2600 |
| Back Right Burner Wattage: | 2000/2600 |
| Front Left Burner Wattage: | 2000/2600 |
| Front Right Burner Wattage: | 2000/2600 |
| Convection Fan: | Yes |
| Oven Capacity: | 5.2 |
| Cooktop Features: | (5) Element Cooktop with Anti-Scratch Matte Glass, Power Boost Mode, Hot Surface Indicator Light, and (2) Bridge Cooking Zones |
| Oven Features: | Manual Clean - Convection Electric Oven - 5.2 cu. ft. deep oven |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Product Weight (lb.): | 238 |
| Fuel Type: | Convection Electric Oven- Induction Cooktop |
| Voltage: | 120/240V |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 50A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com










