$4,674.99
Autograph Edition 24 In. 3.2 Cu. Ft. Paramount Induction Range With 3 Element Cooktop And Electric Convection Oven In Black Stainless Steel With Champagne Bronze Accents - SINRBZ24CB
Autograph Edition 24 In. 3.2 Cu. Ft. Paramount Induction Range With 3 Element Cooktop And Electric Convection Oven In Black Stainless Steel With Champagne Bronze Accents
Model: SINRBZ24CB

















Autograph Edition 24 In. 3.2 Cu. Ft. Paramount Induction Range With 3 Element Cooktop And Electric Convection Oven In Black Stainless Steel With Champagne Bronze Accents
Model: SINRBZ24CB
$4,674.99
Key Features
ZLINE Paramount Series
Exclusive Knobs and Handle
Anti-Scratch Glass Cooktop
3 Flexible Cooking Zones
Exceptional Durability
Anti-Glare Matte Surface
Seamless Bridge Cooking Zone
Horizon Oven Window
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ZLINE Paramount Series
The ZLINE Paramount Professional Range Series provides a polished look that aligns with any kitchen layout or style
Exclusive Knobs and Handle
Customize your ZLINE Autograph Edition Induction Range with elegant Champagne Bronze knob and handle accents
Anti-Scratch Glass Cooktop
Experience unmatched durability with ZLINE’s advanced anti-scratch glass, engineered with nanotechnology for long-lasting resilience to maintain a flawless cooktop surface
3 Flexible Cooking Zones
Three dynamic cooktop heating elements deliver ideal versatility when accommodating pots and pans of multiple shapes and sizes
Exceptional Durability
With a 7.5 rating on the Mohs hardness scale — stronger than quartz and comparable to high-carbon steel — this cooktop offers remarkable strength and reliability
Anti-Glare Matte Surface
Minimize reflections and overhead lighting with a specialized anti-glare matte coating that improves visibility of cooking zones while repelling fingerprints, deterring oil build-up, and simplifying cleaning for a pristine kitchen look
Seamless Bridge Cooking Zone
Accommodate large cookware and griddles with a convenient bridge function allowing you to merge adjacent elements into one expansive heating zone
Horizon Oven Window
Keep a watchful eye on your baking dishes through ZLINE’s Horizon oven door design that features a large viewing window
Fast Preheating
Enjoy faster preheating times than industry standards and consistent convection cooking thanks to digital thermostat technology
9 Multi-Purpose Cooking Levels
Precisely control heat with 9 easy-adjust cooking levels, offering everything from gentle simmers to heavy frying
Certified Non-Toxic and Safe
Rigorously tested against 247 high-concern substances by the European Chemicals Agency (ECHA), this cooktop meets the highest safety standards
Ultra Quiet Operation
Enjoy peace in the kitchen while ensuring oven temperatures are at safe levels via a built-in cooling fan that operates with minimal sound
Powerful Convection Cooking
Handle multiple bakes with ease with a high-speed and high-wattage convection fan that maintains precise heat distribution inside the oven
Black Stainless Finish
This Paramount Series range features a stunning black stainless steel finish that exceeds standards for a true professional experience
Spacious Oven With Halogen Lights
Fit pans up to 15 in. wide for maximum space and convenience inside a 3.2 cu. ft. oven illuminated with dual halogen lighting controlled by a switch conveniently located on the front control panel
StayPut Oven Door Hinges
Designed to support the full weight of the oven door, offering additional convenience and safety
Premium Oven Insulation
A 3-layered glass door with a large viewing window and aluminum mesh seal offers superior heat retention inside a high-grade porcelain-lined interior oven
Smooth Glide Ball-Bearing Oven Racks
2 durable ball-bearing oven racks provide extra convenience and ease when working with larger dishes
Manufacturer Warranty
1-year parts and service warranty
Specifications
Dimensions:
Specifications
Dimensions
| Dimensions: | 24 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.75 |
| Product Width (in.): | 24 |
| Product Height (in.): | 36 |
| Cooktop Size (Width): | 24 in. |
| Oven Interior Dimensions (in): | 31.375 in. W x 17.75 in. D x 16.375 in. H |
Details
| Appliance Category: | Induction Range |
| Color/ Finish Family: | Black Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Champagne Bronze |
| Back Left Burner Wattage: | 2000/2600 |
| Front Left Burner Wattage: | 2000/2600 |
| Front Middle Burner Wattage: | 3000/3600 |
| Convection Fan: | Yes |
| Oven Capacity: | 3.2 |
| Cooktop Features: | (3) Element Cooktop with Anti-Scratch Matte Glass, Power Boost Mode, Hot Surface Indicator Light and (1) Bridge Cooking Zone |
| Oven Features: | Manual Clean - Convection Electric Oven - 3.2 cu. ft. deep oven |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Product Weight (lb.): | 182 |
| Fuel Type: | Convection Electric Oven- Induction Cooktop |
| Voltage: | 120/240V |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 50A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









