$6,569.99
Autograph Edition 48" 6.0 cu. ft. Dual Fuel Range with Gas Stove and Electric Oven with White Matte Door and Gold Accents - RASZWM48G
Autograph Edition 48" 6.0 cu. ft. Dual Fuel Range with Gas Stove and Electric Oven with White Matte Door and Gold Accents
Model: RASZWM48G























Autograph Edition 48" 6.0 cu. ft. Dual Fuel Range with Gas Stove and Electric Oven with White Matte Door and Gold Accents
Model: RASZWM48G
$6,569.99
Key Features
Autograph Edition Series - Enjoy a timeless look in your kitchen with a DuraSnow Stainless Steel and White Matte door finish paired with Gold accent knobs and handles, giving your kitchen an elegant, unmatched style
DuraSnow Stainless Steel - Proprietary DuraSnow stainless steel is smudge-proof and fingerprint resistant
Professional Dual Fuel Cooking - Blends high-performance technology of a gas cooktop and an electric convection oven
Italian-Made Sealed Brass Burners - Industry-leading gas cooktop includes 7 Hand-cast burners with cooking power ranging from 1,000 - 18,000 BTUs optimize every meal with a powerful and even heat distribution.
Minimal Cleaning - Hand-finished porcelain one-piece cooktop allows for easy cleaning and maintenance
Large Oven Capacity - 6.0 cu. ft oven capacity that fits pans up to 23 in. or 9 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
Premium Oven Insulation - 3 layered glass and aluminum mesh seal offers superior heat retention and a consistent temperature, providing optimal dish results
Smooth Glide Ball-Bearing Oven Racks - Durable oven racks provide convenience and ease when working with larger dishes
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Autograph Edition Series - Enjoy a timeless look in your kitchen with a DuraSnow Stainless Steel and White Matte door finish paired with Gold accent knobs and handles, giving your kitchen an elegant, unmatched style
DuraSnow Stainless Steel - Proprietary DuraSnow stainless steel is smudge-proof and fingerprint resistant
Professional Dual Fuel Cooking - Blends high-performance technology of a gas cooktop and an electric convection oven
Italian-Made Sealed Brass Burners - Industry-leading gas cooktop includes 7 Hand-cast burners with cooking power ranging from 1,000 - 18,000 BTUs optimize every meal with a powerful and even heat distribution.
Minimal Cleaning - Hand-finished porcelain one-piece cooktop allows for easy cleaning and maintenance
Large Oven Capacity - 6.0 cu. ft oven capacity that fits pans up to 23 in. or 9 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
Premium Oven Insulation - 3 layered glass and aluminum mesh seal offers superior heat retention and a consistent temperature, providing optimal dish results
Smooth Glide Ball-Bearing Oven Racks - Durable oven racks provide convenience and ease when working with larger dishes
StayPut Oven Door Hinges - Designed to support the full weight of the oven door, offering additional convenience and safety
Dual Oven Lights - Illuminate your oven space with dual lighting, controlled by a switch located on the front control panel
LP Conversion Kit - Comes equipped with an LP conversion kit to convert from natural gas to liquid propane (must be done by a professional); offering versatility with your cooking preference
Adjustable Oven Height - Easy adjustable legs allow you to adjust the total range height anywhere from 36 inches to 38.5 inches
Industry First Lifetime Burner Warranty - Limited lifetime warranty on ZLINE Italian burners, includes part replacements for burners and burner caps and parts and labor for the spark tip if parts prove to be defective in materials or workmanship
Manufacturer Warranty - 1 year parts and service warranty
Specifications
Other
| Oven Dimensions | 26.5"/12.5"W x 18.5" D x 14"H |
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Lighting | Dual Lighting, controlled by light switch on front control panel |
| Voltage | Requires a minimum of 220V-240V/60HZ/50A |
| Control Type | Durable Front Control |
| Material | DuraSnow® Stainless Steel frame with Porcelain Top- Italian made hinges and burners |
| Cooktop | (7) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Certifications | ETL Certified |
| Oven | Convection Oven Manual Clean- Convection Electric- 4.6 cu.ft. deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal Overall BTU |
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 27.38 in. |
| Weight | 270 lbs. |
| Width | 47.75 Inch |
| Height | 36.13 Inch |
| Weight | 270 lbs |
| Depth | 27.5 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 32.38 in. |
| Shipping Weight | 310 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 310 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 52.75 Inch |
| Shipping Height | 41.13 Inch |
| Shipping Length | 32.5 Inch |
| Shipping Weight | 310 lbs |
| Total of Shipping Weight | 310 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 340.38 lbs. |
| Total of Cubes | 27.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 340.38 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 27.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 341.32 Ibs |
| Total of Cubes | 27.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 341.32 Ibs |
Dimensions
| Dimensions | 47.75 in. W x 27.5 in. D x 36.125 in. H |
| Oven Interior Dimensions (in) | 24.875 in. W x 17.75 in. D x 16 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.) | 41.8 |
| Range Size (Width) | 48 in. |
Details
| Appliance Category | Freestanding Range |
| Color/ Finish Family | Satin Stainless Steel with White Matte Door |
| Hardware Color/Finish | Polished Gold |
| Back Left Burner BTU | 10000 |
| Back Left Middle Burner BTU | 12500 |
| Back Right Middle Burner BTU | - |
| Back Right Burner BTU | 10000 |
| Front Left Burner BTU | 18000 |
| Front Left Middle Burner BTU | 4500 |
| Front Right Middle Burner BTU | - |
| Front Right Burner BTU | 18000 |
| Fish Burner BTU | 12500 |
| Total BTUs | 85500 |
| Cooktop Features | (7) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type | Manual Front Control |
| Capacity of Oven (cu. ft.) | 6 (2 + 4) |
| Fuel Type | Convection Electric Oven- Gas Cooktop |
| Oven Features | Manual Clean- Convection Electric- 6.0 cu.ft. deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal |
| Voltage | 240vac |
| Frequency | 60Hz |
| Amps | 30A |
| Convection Fan | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









