$7,919.99
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Stainless Steel and Matte Black Accents (PSDRZ-48-MB) - PSDRZ48MB
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Stainless Steel and Matte Black Accents (PSDRZ-48-MB)
Model: PSDRZ48MB























+13more
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Stainless Steel and Matte Black Accents (PSDRZ-48-MB)
Model: PSDRZ48MB
$7,919.99
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Dimensions
| Dimensions | 47.875 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H |
| Oven Interior Dimensions (in) | 24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.) | 45.1 |
| Range Size (Width) | 48 in. |
Details
| Appliance Category | Freestanding Range |
| Color/ Finish Family | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish | Matte Black |
| Back Left Burner BTU | 20000 |
| Back Left Middle Burner BTU | 20000 |
| Back Right Middle Burner BTU | 20000 |
| Back Right Burner BTU | 20000 |
| Front Left Burner BTU | 25000 |
| Front Left Middle Burner BTU | - |
| Front Right Burner BTU | 25000 |
| Total BTUs | 170000 |
| Cooktop Features | (8) Brass Burner with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type | Manual Front Control |
| Capacity of Oven (cu. ft.) | 6.7 (4.2 + 2.5) |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amps | 35A |
| Convection Fan | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 52.88 Inch |
| Shipping Height | 42.5 Inch |
| Shipping Length | 32.75 Inch |
| Shipping Weight | 459 lbs |
| Total of Shipping Weight | 459 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 47.88 Inch |
| Height | 37.5 Inch |
| Depth | 27.75 Inch |
| Weight | 419 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 28.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 358.42 Ibs |
| Total of Cubes | 28.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 358.42 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com









