$4,409.99
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Electric Convection Oven in Stainless Steel with Matte Black Accents (PSDRZ-30-MB) - PSDRZ30MB
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Electric Convection Oven in Stainless Steel with Matte Black Accents (PSDRZ-30-MB)
Model: PSDRZ30MB






















+12more
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Electric Convection Oven in Stainless Steel with Matte Black Accents (PSDRZ-30-MB)
Model: PSDRZ30MB
$4,409.99
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Dimensions
| Dimensions | 30 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H |
| Oven Interior Dimensions (in) | 24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.) | 45.1 |
| Range Size (Width) | 30 in. |
Details
| Appliance Category | Dual Fuel Range |
| Color/ Finish Family | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish | Matte Black |
| Back Left Burner BTU | 20000 |
| Back Left Middle Burner BTU | - |
| Back Right Middle Burner BTU | - |
| Back Right Burner BTU | 20000 |
| Front Left Burner BTU | 20000 |
| Front Right Burner BTU | 25000 |
| Cooktop Features | (4) Brass Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type | Manual Front Control |
| Fuel Type | Convection Electric Oven- Gas Cooktop |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amps | 25A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 Inch |
| Shipping Height | 41 Inch |
| Shipping Length | 32.75 Inch |
| Shipping Weight | 275 lbs |
| Total of Shipping Weight | 275 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 30 Inch |
| Height | 36 Inch |
| Depth | 27.75 Inch |
| Weight | 235 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 215.61 Ibs |
| Total of Cubes | 17.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 215.61 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com









