$5,269.99
Autograph Edition 36 In. 5.2 Cu. Ft. Paramount Dual Fuel Range With 6 Burner Duopro™ Cooktop And Electric Convection Oven In Satin Stainless Steel With White Matte Door And Champagne Bronze Accents - PSDRSZWM36CB
Autograph Edition 36 In. 5.2 Cu. Ft. Paramount Dual Fuel Range With 6 Burner Duopro™ Cooktop And Electric Convection Oven In Satin Stainless Steel With White Matte Door And Champagne Bronze Accents
Model: PSDRSZWM36CB
























Autograph Edition 36 In. 5.2 Cu. Ft. Paramount Dual Fuel Range With 6 Burner Duopro™ Cooktop And Electric Convection Oven In Satin Stainless Steel With White Matte Door And Champagne Bronze Accents
Model: PSDRSZWM36CB
$5,269.99
Key Features
Double Up With Duopro™
Triple Layer Glass
Porcelain Cooktop
Stay-put Hinges
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Double Up With Duopro™
From a delicate simmer to a powerful sear—ZLINE’s DuoPro™ Cooktop delivers culinary power for total precision at every burner.
Triple Layer Glass
Built to insulate, increase heating efficiency and keep the kitchen cool.
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Stay-put Hinges
Heavy-duty hinges imported from Italy are fluid and stable, ensuring a solid feel and ultimate convenience.
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 Inch |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | 32.75 Inch |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 36 Inch |
| Height | - |
| Depth | 27.75 Inch |
| Weight | - |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Dimensions
| Product Depth (in.): | 27.75 |
| Product Width (in.): | 36 |
| Oven Interior Dimensions (in): | 31.375 in. W x 17.75 in. D x 16.375 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 45.1 |
| Range Size (Width): | 36 in. |
Details
| Appliance Category: | Dual Fuel Range |
| Color/ Finish Family: | Champagne Bronze |
| Back Left Burner BTU: | 20000 |
| Back Middle Burner BTU: | 20000 |
| Back Right Burner BTU: | 20000 |
| Front Left Burner BTU: | 25000 |
| Front Middle Burner BTU: | 20000 |
| Front Right Burner BTU: | 25000 |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Fuel Type: | Convection Electric Oven- Gas Cooktop |
| Voltage: | 240V |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 25A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









