$2,479.99
Autograph Edition 30 In. Professional True Convection Single Wall Oven With Air Fry And Self Clean In Black Stainless Steel With Polished Gold Helix Handle - WASBZ30KG
Autograph Edition 30 In. Professional True Convection Single Wall Oven With Air Fry And Self Clean In Black Stainless Steel With Polished Gold Helix Handle
Model: WASBZ30KG
























Autograph Edition 30 In. Professional True Convection Single Wall Oven With Air Fry And Self Clean In Black Stainless Steel With Polished Gold Helix Handle
Model: WASBZ30KG
$2,479.99
Key Features
Air Fry Mode
Temperature Probe
Superior Cooking
Stayput Hinges
Self-clean Mode
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Air Fry Mode
A powerful Air Fry mode is specially designed for oil-free frying of foods with a convenient and easy-to-clean basket
Temperature Probe
Ensure your meals reach the exact desired internal temperature with an accurate built-in temperature probe
Superior Cooking
Standard Bake and Broil modes as well as Delay Bake and Delay Start, Keep Warm, Proof, and Sabbath modes
Stayput Hinges
Designed to support the full weight of the oven door, offering additional convenience and safety
Self-clean Mode
Enjoy a hassle-free clean with the touch of a button, with a convenient delay-cleaning feature to best work with your schedule
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 Inch |
| Shipping Height | 33.63 Inch |
| Shipping Length | 29.5 Inch |
| Shipping Weight | 216 lbs |
| Total of Shipping Weight | 216 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 Inch |
| Height | 28.63 Inch |
| Depth | 24.5 Inch |
| Weight | 176 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.13 ft³ |
| Dimensional Weight | 150.78 Ibs |
| Total of Cubes | 12.13 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 150.78 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 29.875 in. W x 24.5 in. D x 28.625 in. H |
| Product Depth (in.): | 24.50 |
| Product Width (in.): | 29.88 |
| Product Height (in.): | 28.63 |
| Oven Interior Dimensions (in): | 24.875" W x 17.5" H x 18.875" H |
| Cut-out Dimensions: | 28.88 in. W x 24 in. D x 27.56 in. H |
| Wall Oven Size (Width): | 30 in. |
Details
| Appliance Category: | Single Wall Oven |
| Color/ Finish Family: | Black Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Polished Gold |
| Control Type: | Touch Screen Panel |
| Capacity of Oven (cu. ft.): | 5.0 cu. ft. |
| Product Weight (lb.): | 176 |
| Oven Features: | Self Cleaning- True Convection Electric- Sabbath - Warm/ Proof- Air Fry- Lock capability - 1 stationary rack, 1 telescoping rack, Temperature Probe, 1 broiler pan and pan tray |
| Voltage: | 240V |
| Frequency: | 60Hz |
| Amps: | 20A |
| Convection Fan: | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









