$3,689.99
ZLINE Autograph Edition 30 in. Professional True Convection Double Wall Oven with Air Fry and Self Clean in Satin Stainless Steel with White Matte Doors and Champagne Bronze Handles (WADSZ-WM-30-CB) - WADSZWM30CB
ZLINE Autograph Edition 30 in. Professional True Convection Double Wall Oven with Air Fry and Self Clean in Satin Stainless Steel with White Matte Doors and Champagne Bronze Handles (WADSZ-WM-30-CB)
Model: WADSZWM30CB


























+16more
ZLINE Autograph Edition 30 in. Professional True Convection Double Wall Oven with Air Fry and Self Clean in Satin Stainless Steel with White Matte Doors and Champagne Bronze Handles (WADSZ-WM-30-CB)
Model: WADSZWM30CB
$3,689.99
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Dimensions
| Dimensions | 29.875 in. W x 24.5 in. D x 51.25 in. H |
| Oven Interior Dimensions (in) | 24.875" W x 17.5" H x 18.875" H (2) |
| Cut-out Dimensions | 29 in. W x 24 in. D x 50.375 in. H |
| Wall Oven Size (Width) | 30 in. |
Details
| Appliance Category | Wall Oven |
| Color/ Finish Family | Satin Stainless Steel with White Matte |
| Hardware Color/Finish | Champagne Bronze |
| Oven Features | N/A |
| Control Type | Touch Screen Panel |
| Capacity of Oven (cu. ft.) | 5.0 cu. ft. (2) |
| Fuel Type | N/A |
| Oven Features | Self Cleaning- True Convection Electric- Sabbath - Warm/ Proof- Air Fry- Lock capability - 2 stationary racks, 2 telescoping racks, Temperature Probe, 1 broiler pan and pan tray |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 60Hz |
| Amps | 35.4A |
| Convection Fan | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 Inch |
| Shipping Height | 56.25 Inch |
| Shipping Length | 29.5 Inch |
| Shipping Weight | 330 lbs |
| Total of Shipping Weight | 330 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 Inch |
| Height | 51.25 Inch |
| Depth | 24.5 Inch |
| Weight | 290 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.71 ft³ |
| Dimensional Weight | 269.91 Ibs |
| Total of Cubes | 21.71 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 269.91 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com









