$3,899.99
Autograph Edition 30 In. Professional True Convection Double Wall Oven With Air Fry And Self Clean In Stainless Steel With White Matte Doors And Polished Gold Handles - WADZWM30G
Autograph Edition 30 In. Professional True Convection Double Wall Oven With Air Fry And Self Clean In Stainless Steel With White Matte Doors And Polished Gold Handles
Model: WADZWM30G
























Autograph Edition 30 In. Professional True Convection Double Wall Oven With Air Fry And Self Clean In Stainless Steel With White Matte Doors And Polished Gold Handles
Model: WADZWM30G
$3,899.99
Key Features
Air Fry Mode
Temperature Probe
Exclusive Handle Design
True Convection Cooking
White Matte Doors
Stainless Steel Finish
Versatile Options
Digital Display
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Air Fry Mode
A powerful Air Fry mode is specially designed for oil-free frying of foods in the upper oven with a convenient and easy-to-clean basket
Temperature Probe
Ensure your meals reach the exact desired internal temperature with an accurate built-in temperature probe
Exclusive Handle Design
Customize your ZLINE Autograph Edition Double Wall Oven with two elegant Polished Gold handles
True Convection Cooking
Rely on precise and even heating for every homemade dish in the upper oven with Convection Bake, Convection Roast, and Convection Broil modes
White Matte Doors
Upgrade your ZLINE Double Wall Oven with two beautiful White Matte doors that elevate your kitchen’s style
Stainless Steel Finish
Featuring a premium stainless steel finish that exceeds standards for a true professional experience
Versatile Options
Achieve ideal electric heating and baking results inside both 5.0 cu. ft. ovens featuring two high-caliber cooling fans that prevent overheating
Digital Display
An innovative touchscreen control panel makes it easy to select multiple cooking options and other settings for both ovens with a gentle touch
Child Lock
A simple-to-engage child lock feature on the touchscreen panel prevents unintended operation of the double wall oven
Built-In Design
Handle several meals simultaneously thanks to a modern built-in double electric wall oven that seamlessly fits within your kitchen’s cabinetry
Reliable Results
A built-in heat-detecting temperature probe helps meals reach desired results with accurate temperature readings
Sabbath Mode
A convenient Sabbath Mode feature enables optimal energy efficiency by only utilizing the Standard Bake function for up to 72 hours
Warm and Proof Modes
Ensure breads, cakes, and other baked goods rise to perfection in the lower oven via Warm and Proof modes that offer flexible temperature options
Cook With Ease
Double wall ovens include two telescoping oven racks, two stationary oven racks, an air fry basket, and a broil pan and tray to handle various culinary endeavors
Halogen Lighting
Easily monitor cooks and bakes via a pair of high-quality halogen lights that efficiently illuminate the inside of both ovens
Self-Cleaning Technology
Experience fast and easy cleanup with the touch of a button, or utilize a helpful delay-cleaning feature to best work with your schedule
Superior Safety
Enjoy peace of mind with sturdy food-bearing racks and ZLINE's proprietary stay-put hinges designed to support the full weight of both oven doors
Manufacturer Warranty
1 year parts and service warranty
Additional Assembly Required
This product ships in multiple boxes and will require minimal assembly upon arrival
Superior Cooking
Standard Bake and Broil modes as well as Delay Bake and Delay Start, Keep Warm, Proof, and Sabbath modes
Stayput Hinges
Designed to support the full weight of the oven door, offering additional convenience and safety
Self-clean Mode
Enjoy a hassle-free clean with the touch of a button, with a convenient delay-cleaning feature to best work with your schedule
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 Inch |
| Shipping Height | 56.25 Inch |
| Shipping Length | 29.5 Inch |
| Shipping Weight | 330 lbs |
| Total of Shipping Weight | 330 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 Inch |
| Height | 51.25 Inch |
| Depth | 24.5 Inch |
| Weight | 290 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.71 ft³ |
| Dimensional Weight | 269.91 Ibs |
| Total of Cubes | 21.71 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 269.91 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 29.875 in. W x 24.5 in. D x 51.25 in. H |
| Product Depth (in.): | 24.50 |
| Product Width (in.): | 29.88 |
| Product Height (in.): | 51.25 |
| Oven Interior Dimensions (in): | 24.875" W x 17.5" H x 18.875" H (2) |
| Cut-out Dimensions: | 29 in. W x 24 in. D x 50.375 in. H |
| Wall Oven Size (Width): | 30 in. |
Details
| Appliance Category: | Wall Oven |
| Color/ Finish Family: | Brushed Stainless Steel |
| Oven Features: | N/A |
| Control Type: | Touch Screen Panel |
| Capacity of Oven (cu. ft.): | 5.0 cu. ft. (2) |
| Product Weight (lb.): | 290 |
| Fuel Type: | N/A |
| Oven Features: | Self Cleaning- True Convection Electric- Sabbath - Warm/ Proof- Air Fry- Lock capability - 2 stationary racks, 2 telescoping racks, Temperature Probe, 1 broiler pan and pan tray |
| Voltage: | 240V |
| Frequency: | 60Hz |
| Amps: | 35.4A |
| Convection Fan: | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










