500 Series built-in microwave30'' - HMV5052U
500 Series built-in microwave30''
Model: HMV5052U















500 Series built-in microwave30''
Model: HMV5052U
Replaced By
500 Series Over-The-Range Microwave 30'' Left SideOpening Door
Model: HMV5053U

$699.00
Was$799.00Save $100.00 (13%)
Key Features
Pairs with Bosch Ranges or Cooktops
Experience speed and precision with the Speed Oven
Spacious Interior
SpeedChef for quick convenience
Over-the-Range Microwave: designed to install with a Bosch range or cooktop.Close
2-in-1 Experience: offers a variety of cooking options by combining a microwave and convection oven.Close
1,100 Watts of Power - offers exceptional cooking speed and heating performance.
Triple Distribution Turntable: offers more even cooking by distributing heat effectively.
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Pairs with Bosch Ranges or Cooktops
The Bosch over-the-range microwave is designed to be installed with a Bosch slide-in range or cooktop.
Experience speed and precision with the Speed Oven
Experience the best of both worlds: speed and precision with dual capability. As a 2-in-1, microwave and convection oven, Speed Ovens give the option to quickly reheat entrees, or offer powerful performance with the capacity to convection cook when you need it.
Spacious Interior
This large cooking interior gives you the flexibility to cook various dishes.
SpeedChef for quick convenience
These preset cooking cycles are programmed to offer quick cooking settings for your favorite dishes.
Over-the-Range Microwave: designed to install with a Bosch range or cooktop.Close
The Bosch over-the-range microwave is designed to be installed with a Bosch slide-in range or cooktop.
2-in-1 Experience: offers a variety of cooking options by combining a microwave and convection oven.Close
Experience the best of both worlds: speed and precision with dual capability. As a 2-in-1, microwave and convection oven, Speed Ovens give the option to quickly reheat entrees, or offer powerful performance with the capacity to convection cook when you need it.
1,100 Watts of Power - offers exceptional cooking speed and heating performance.
Triple Distribution Turntable: offers more even cooking by distributing heat effectively.
Multi-Speed Vent: efficiently removes steam, smoke, grease and odors from your kitchen.
LED-display control, white:
easy-to-use thanks to direct access to additional functions.
Over-the-Range Microwave:
designed to install with a Bosch range or cooktop.
2-in-1 Experience:
offers a variety of cooking options by combining a microwave and convection oven.
1,100 Watts of Power
- offers exceptional cooking speed and heating performance.
Triple Distribution Turntable Disk:
provides improved distribution of microwave energy for more even cooking.
Specifications
General
| Max. Microwave Power | 1100 W |
| Cavity Capacity | 2.1 Cu Ft |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Number of Power Levels | 10 |
Design
| Color | Stainless Steel |
| Door Opening | Handle |
| Door Options | Left |
Size and Weight
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 20.07 x 33.26 x 19.29 |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 17 1/2'' x 29 7/8'' x 15 7/8" |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 30'' x 30'' x 12"-14'' |
| Net Weight | 63.000 lbs |
| Turntable Diameter (in) | 14 3/16" |
Technical Specifications
| Power Cord Length | 40" |
| Volts | 120 V |
| Watts | 1550 W |
| Fuse protection | 15 A |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 17.5 in. |
| Length | 15.88 in. |
| Weight | 63 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 22.5 in. |
| Shipping Length | 20.88 in. |
| Shipping Weight | 103 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 103 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.8 ft³ |
| Dimensional Weight | 59.71 lbs. |
| Total of Cubes | 4.8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 59.71 lbs. |
Where to Buy Bosch Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









