$1,499.99
Autograph Edition 30 in. 1.2 cu. ft. Built-in Microwave Drawer - MWDZ30KPN
$1,499.99
Key Features
Modern Design
One-touch Convenience
Choose Your Style
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Modern Design
ZLINE Microwaves boast a modern and seamless look that is built to complement your kitchen
One-touch Convenience
Conveniently and quickly cook any meal with easy-to-use touch controls and multiple cooking options
Choose Your Style
Easily complete your kitchen suite with Stainless Steel, Black Stainless, and Satin Stainless Steel.
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 Inch |
| Shipping Height | 20.75 Inch |
| Shipping Length | 28.38 Inch |
| Shipping Weight | 116.2 lbs |
| Total of Shipping Weight | 116.2 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 Inch |
| Height | 15.75 Inch |
| Depth | 23.38 Inch |
| Weight | 76.2 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 78.81 Ibs |
| Total of Cubes | 6.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 78.81 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 29.75 in W x 23.38 in D x 15.75 in H |
| Product Depth (in.): | 23.38 |
| Product Width (in.): | 29.75 |
| Product Height (in.): | 15.75 |
| Microwave Interior Dimensions (in): | 36 in. W x 16 in. D x 7 in. H |
| Cut-out Dimensions: | 22.38 in W x 23.5 in D x 15 in H |
Details
| Appliance Category: | MWD |
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Polished Nickel |
| Control Type: | Touch Screen |
| Capacity of Microwave (cu. ft.): | 1.2 Cu. Ft. |
| Product Weight (lb.): | 76.2 |
| Voltage: | 120vac |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 13A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | UL, DOE, CEC, NRCan |
| Manufacturer Warranty: | 2 year parts |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online

















