0.7 cu ft Countertop Microwave Oven - MMC07S2ABB
Key Features
Express Menu lets you choose from a variety of preset cooking options to perfectly heat meals, ingredients, or beverages.
With One-Touch Cooking, you can press any number from 1 to 6 for quick, effortless heating that matches the time selected.
Offers 700 W of cooking power with 10 adjustable levels, giving you precise control over how your food is heated.
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Express Menu lets you choose from a variety of preset cooking options to perfectly heat meals, ingredients, or beverages.
With One-Touch Cooking, you can press any number from 1 to 6 for quick, effortless heating that matches the time selected.
Offers 700 W of cooking power with 10 adjustable levels, giving you precise control over how your food is heated.
Specifications
Product Details
| Product Height | 10.19 in |
| Capacity | 0.7 cu ft |
| UPC | 840296511534 |
| Kitchen Timer | Yes |
| Product Width | 17.03 in |
| Product Weight | 21.16 lbs |
| Defrost Type | Time & Weight |
| Warranty | 1 Year |
| One Touch Cook | Yes |
| Start Pause | Yes |
| Voltage(V) | 700 V |
| Sensor Reheat | No |
| Display Type | LED |
| Product Depth | 12.79 in |
| Convection | No |
| Child Lock | Yes |
| Color | Black |
| Number of Programs | 6 |
| Sensor Cook | No |
| Auto Cooking Menu | Yes |
| Control Type | Membrane |
| Model Number | MMC07S2ABB |
| Type | Countertop |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Midea Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
















