0.9 cu. ft. Countertop Microwave - DBMW0924BBS
0.9 cu. ft. Countertop Microwave
Model: DBMW0924BBS



















0.9 cu. ft. Countertop Microwave
Model: DBMW0924BBS
Key Features
0.9 cu ft. capacity, 900 Watts 10 power levels
6 Convenient Auto Cook Options: Popcorn, Potato, Pizza, Frozen Vegetables, Beverage, Dinner Plate
Auto Defrost Options: Defrost by Time or Weight
Time Cook: Cook by desired cook time
Add 30 seconds: add additional cooking time by 30 seconds
12-month warranty on parts and labor with carry-in service
Child/Control lock out option: lock the control panel by pressing STOP for 3 seconds.
Express Cook buttons: 1 – 6 minutes
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
0.9 cu ft. capacity, 900 Watts 10 power levels
6 Convenient Auto Cook Options: Popcorn, Potato, Pizza, Frozen Vegetables, Beverage, Dinner Plate
Auto Defrost Options: Defrost by Time or Weight
Time Cook: Cook by desired cook time
Add 30 seconds: add additional cooking time by 30 seconds
12-month warranty on parts and labor with carry-in service
Child/Control lock out option: lock the control panel by pressing STOP for 3 seconds.
Express Cook buttons: 1 – 6 minutes
Cord Length 41”
10.6” Glass Turntable
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 19.1 in. |
| Height | 11.6 in. |
| Length | 14.9 in. |
| Weight | 27 lbs. |
| Package Weight | 29.8 lbs - 13.52 kg |
| Package Width | 21.1" - 53.59 cm |
| Package Depth | 16.3" - 41.40 cm |
| Package Height | 13" - 33.02 cm |
| Interior Width | 12.4" - 31.50 cm |
| Interior Depth | 13.7" - 34.80 cm |
| Interior Height | 8.7" - 22.10 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 21.1 in. |
| Shipping Height | 13 in. |
| Shipping Length | 16.3 in. |
| Shipping Weight | 29.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 29.8 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.91 ft³ |
| Dimensional Weight | 23.75 lbs. |
| Total of Cubes | 1.91 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 23.75 lbs. |
Where to Buy Danby Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










