$1,359.99
- MWOZ24KPN
$1,359.99
Key Features
Modern Design
One-touch Convenience
Choose Your Style
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Modern Design
ZLINE Microwaves boast a modern and seamless look that is built to complement your kitchen
One-touch Convenience
Conveniently and quickly cook any meal with easy-to-use touch controls and multiple cooking options
Choose Your Style
Easily complete your kitchen suite with Stainless Steel, Black Stainless, and Satin Stainless Steel.
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.5 Inch |
| Shipping Height | 22.88 Inch |
| Shipping Length | 27.31 Inch |
| Shipping Weight | 121.8 lbs |
| Total of Shipping Weight | 121.8 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 23.5 Inch |
| Height | 17.88 Inch |
| Depth | 22.31 Inch |
| Weight | 81.8 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 67.42 Ibs |
| Total of Cubes | 5.42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 67.42 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 23.5 in W x 22.31 in D x 17.88 in H |
| Product Depth (in.): | 22.31 |
| Product Width (in.): | 23.50 |
| Product Height (in.): | 17.875 |
| Microwave Interior Dimensions (in): | 16.5 in. W x 16.5 in. D x 10 in. H |
| Cut-out Dimensions: | 22.38 in W x 23.25 in D x 17.75 in H |
Details
| Appliance Category: | MWO |
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Polished Nickel |
| Control Type: | Touch Screen |
| Capacity of Microwave (cu. ft.): | 1.6 Cu. Ft. |
| Product Weight (lb.): | 81.8 |
| Voltage: | 120vac |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 15.5A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | UL, DOE, CEC, NRCan |
| Manufacturer Warranty: | 2 year parts |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online



















