$2,079.99
Was$2,299.95Save $219.96 (10%)
Autograph Edition 30 In. Paramount Gas Rangetop With 4 Burners And Porcelain Cooktop In Black Stainless Steel With Polished Gold Accents - SRTBZ30G
Autograph Edition 30 In. Paramount Gas Rangetop With 4 Burners And Porcelain Cooktop In Black Stainless Steel With Polished Gold Accents
Model: SRTBZ30G













Autograph Edition 30 In. Paramount Gas Rangetop With 4 Burners And Porcelain Cooktop In Black Stainless Steel With Polished Gold Accents
Model: SRTBZ30G
$2,079.99
Was$2,299.95Save $219.96 (10%)
Key Features
Italian Burners
Cast Iron Grates
ZLINE Paramount Series
Exclusive Rangetop Knobs
Dual Function Burner
Modern Cooktop
Black Stainless Finish
Enhanced Knob Layout
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Italian Burners
Handcrafted Italian brass burners offer the best the industry has to offer for superior heat distribution and retention.
Cast Iron Grates
Solid-piece cast iron grill, this grill is heavy-duty and built to last.
ZLINE Paramount Series
The ZLINE Paramount Series provides a polished look that aligns with any kitchen layout or style
Exclusive Rangetop Knobs
Customize your ZLINE Autograph Edition Gas Rangetop with elegant Polished Gold knob and ring accents
Dual Function Burner
Expand your cooking capabilities with a single Dual Function Burner that lets you simmer at 800 BTUs or perfectly sear at 20,000 BTUs
Modern Cooktop
Featuring an upgraded cast iron grate configuration for a bold style and easy transferring of cookware to various burners
Black Stainless Finish
Featuring stunning black stainless steel that is resistant to corrosion and exceeds standards for a true professional experience
Enhanced Knob Layout
A newly designed front control panel with refined knob rings exudes luxury while making operation easy
Minimal Cleaning
A hand-finished porcelain one-piece cooktop makes way for easy cleaning and maintenance
LP Conversion Kit
Comes equipped with an LP conversion kit to convert from natural gas to liquid propane (must be done by a professional), offering versatility with your cooking preference
Industry First Lifetime Burner Warranty
Limited lifetime warranty on ZLINE Italian burners includes part replacements for burners and burner caps, and parts and labor for spark tips if parts prove to be defective in materials or workmanship
Manufacturer Warranty
1-year parts and service warranty
Italian-Made Auto-Reignition Burners
4 Italian gas burners boast a powerful combined 53,000 BTU max rating while utilizing automatic reignition for added safety and improved temperature control
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Specifications
Dimensions:
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
| Width | 30 Inch |
| Height | 7.5 Inch |
| Weight | 88 lbs |
| Depth | 27.25 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 35 Inch |
| Shipping Height | 12.5 Inch |
| Shipping Length | 32.25 Inch |
| Shipping Weight | 128 lbs |
| Total of Shipping Weight | 128 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
| Cubic Feet Measurement | 3.55 ft³ |
| Dimensional Weight | 44.11 Ibs |
| Total of Cubes | 3.55 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 44.11 Ibs |
Dimensions
| Cut-out Dimensions | 30.25 in. W x 24.75 in. D x 7.5625 in. H |
| Dimensions: | 30 in. W x 27.75 in. D x in. H |
| Product Depth (in.): | 27.25 |
| Product Width (in.): | 30 |
| Product Height (in.): | 7.5 |
| Cooktop Size (Width): | 30 in. |
Details
| Appliance Category: | Rangetop |
| Color/ Finish Family: | Black Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Gold |
| Back Left Burner BTU: | 9000 |
| Back Right Burner BTU: | 9000 |
| Front Left Burner BTU: | 15000 |
| Front Right Burner BTU: | 20000 |
| Total BTUs: | 53000 |
| Cooktop Features: | (3) Aluminum Burners and (1) Brass Burner with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Product Weight (lb.): | 88 |
| Fuel Type: | Gas Cooktop |
| Voltage: | 120V |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 15A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









