$2,959.99
Autograph Edition 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burners and Porcelain Cooktop - SRTBSZ48CB
Autograph Edition 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burners and Porcelain Cooktop
Model: SRTBSZ48CB


















Autograph Edition 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burners and Porcelain Cooktop
Model: SRTBSZ48CB
$2,959.99
Key Features
Italian Burners
Cast Iron Grates
Porcelain Cooktop
Specifications
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Italian Burners
Handcrafted Italian brass burners offer the best the industry has to offer for superior heat distribution and retention.
Cast Iron Grates
Solid-piece cast iron grill, this grill is heavy-duty and built to last.
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Specifications
Dimensions:
Specifications
Dimensions
| Cut-out Dimensions | 48.125 in. W x 24.75 in. D x 7.5625 in. H |
| Dimensions: | 47.875 in. W x 27.25 in. D x 7.5 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.25 |
| Product Width (in.): | 47.875 |
| Product Height (in.): | 7.5 |
| Cooktop Size (Width): | 48 in. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 52.88 Inch |
| Shipping Height | 12.5 Inch |
| Shipping Length | 32.25 Inch |
| Shipping Weight | 194 lbs |
| Total of Shipping Weight | 194 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 47.88 Inch |
| Height | 7.5 Inch |
| Depth | 27.25 Inch |
| Weight | 154 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 70.39 Ibs |
| Total of Cubes | 5.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 70.39 Ibs |
Details
| Appliance Category: | Gas Rangetop |
| Color/ Finish Family: | Black Satin Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Champagne Bronze |
| Back Left Burner BTU: | 9000 |
| Back Left Middle Burner BTU: | 12000 |
| Back Right Middle Burner BTU: | 9000 |
| Back Right Burner BTU: | 12000 |
| Front Left Burner BTU: | 6000 |
| Front Left Middle Burner BTU: | 20000 |
| Front Right Middle Burner BTU: | 6000 |
| Front Right Burner BTU: | 20000 |
| Cooktop Features: | (8) Brass Burners with Porcelain Cook Top and (1) Griddle with electronic spark ignition and automatic reignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Product Weight (lb.): | 154 |
| Voltage: | 120V |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 15A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










