$2,239.99
Was$2,499.95Save $259.96 (10%)
36 In. Paramount Gas Rangetop With 6 Brass Burners And Porcelain Cooktop In Black Stainless Steel - SRTBBR36
36 In. Paramount Gas Rangetop With 6 Brass Burners And Porcelain Cooktop In Black Stainless Steel
Model: SRTBBR36













36 In. Paramount Gas Rangetop With 6 Brass Burners And Porcelain Cooktop In Black Stainless Steel
Model: SRTBBR36
$2,239.99
Was$2,499.95Save $259.96 (10%)
Key Features
Italian Burners
Cast Iron Grates
ZLINE Paramount Series
Dual Function Burner
Modern Cooktop
Italian Brass Burner Craftsmanship
Black Stainless Finish
Enhanced Knob Layout
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Italian Burners
Handcrafted Italian brass burners offer the best the industry has to offer for superior heat distribution and retention.
Cast Iron Grates
Solid-piece cast iron grill, this grill is heavy-duty and built to last.
ZLINE Paramount Series
The ZLINE Paramount Series provides a polished look that aligns with any kitchen layout or style
Dual Function Burner
Expand your cooking capabilities with a single Dual Function Burner that lets you simmer at 800 BTUs or perfectly sear at 20,000 BTUs
Modern Cooktop
Featuring an upgraded cast iron grate configuration for a bold style and easy transferring of cookware to various burners
Italian Brass Burner Craftsmanship
Italian-made brass burners naturally form a patina and deeper brass hue to protect from corrosion, an expected oxidation process that ensures optimal temperature control and safety
Black Stainless Finish
Featuring stunning black stainless steel that is resistant to corrosion and exceeds standards for a true professional experience
Enhanced Knob Layout
A newly designed front control panel with refined knob rings exudes luxury while making operation easy
Minimal Cleaning
A hand-finished porcelain one-piece cooktop makes way for easy cleaning and maintenance
LP Conversion Kit
Comes equipped with an LP conversion kit to convert from natural gas to liquid propane (must be done by a professional), offering versatility with your cooking preference
Industry First Lifetime Burner Warranty
Limited lifetime warranty on ZLINE Italian burners includes part replacements for burners and burner caps, and parts and labor for spark tips if parts prove to be defective in materials or workmanship
Manufacturer Warranty
1-year parts and service warranty
Auto-Reignition Brass Burners
Industry-leading gas cooktop includes 6 sealed brass burners with cooking power ranging from 800
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Specifications
Dimensions:
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
| Width | 36 Inch |
| Height | 7.5 Inch |
| Weight | 116 lbs |
| Depth | 27.25 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 41 Inch |
| Shipping Height | 12.5 Inch |
| Shipping Length | 32.25 Inch |
| Shipping Weight | 156 lbs |
| Total of Shipping Weight | 156 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
| Cubic Feet Measurement | 4.26 ft³ |
| Dimensional Weight | 52.93 Ibs |
| Total of Cubes | 4.26 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 52.93 Ibs |
Dimensions
| Cut-out Dimensions | 36.25 in. W x 24.75 in. D x 7.5625 in. H |
| Dimensions: | 36 in. W x 27.75 in. D x in. H |
| Product Depth (in.): | 27.25 |
| Product Width (in.): | 36 |
| Product Height (in.): | 7.5 |
| Cooktop Size (Width): | 36 in. |
Details
| Appliance Category: | Rangetop |
| Color/ Finish Family: | Black Stainless Steel with brass burners |
| Hardware Color/Finish: | Black Stainless Steel |
| Back Left Burner BTU: | 9000 |
| Back Right Burner BTU: | 12000 |
| Front Left Burner BTU: | 15000 |
| Front Right Burner BTU: | 20000 |
| Total BTUs: | 56000 |
| Cooktop Features: | (5) Aluminum Burners and (1) Brass Burner with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Product Weight (lb.): | 116 |
| Fuel Type: | Gas Cooktop |
| Voltage: | 120V |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 15A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










