$2,609.99
48" Porcelain Gas Stovetop with 7 Gas Brass Burners and Griddle - RTSBR48
$2,609.99
Key Features
Italian Burners
Cast Iron Grates
Porcelain Cooktop
Specifications
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Italian Burners
Handcrafted Italian brass burners offer the best the industry has to offer for superior heat distribution and retention.
Cast Iron Grates
Solid-piece cast iron grill, this grill is heavy-duty and built to last.
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Specifications
Dimensions:
Specifications
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Mount Type | Rangetop |
| Control Type | Durable Front Controls |
| Material | DuraSnow® Stainless Steel frame with 1 Piece Porcelain Top - Italian made burners |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Features | Model No. RTS-48 |
| UPC | 810021140551 |
| Certifications | ETL Certified |
| Cooktop | |
| Fuel Type | Gas Cooktop |
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | 8 in. |
| Length | 27.5 in. |
| Weight | 109 lbs. |
| Width | 47.75 Inch |
| Height | 7.88 Inch |
| Weight | 109 lbs |
| Depth | 27.5 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | 13 in. |
| Shipping Length | 32.5 in. |
| Shipping Weight | 149 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 149 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 52.75 Inch |
| Shipping Height | 12.88 Inch |
| Shipping Length | 32.5 Inch |
| Shipping Weight | 149 lbs |
| Total of Shipping Weight | 149 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.11 ft³ |
| Dimensional Weight | 75.97 lbs. |
| Total of Cubes | 6.11 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 75.97 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 5.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 74.44 Ibs |
| Total of Cubes | 5.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 74.44 Ibs |
Dimensions
| Cut-out Dimensions | 48 in. W x 24 in. D x 7.875 in. H |
| Dimensions: | 47.75 in. W x 27.5 in. D x 7.875 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.5 |
| Product Width (in.): | 47.75 |
| Product Height (in.): | 7.88 |
| Cooktop Size (Width): | 48 in. |
Details
| Appliance Category: | Rangetop |
| Color/ Finish Family: | Satin Stainless Steel |
| Back Left Burner BTU: | 12500 |
| Back Left Middle Burner BTU: | 10000 |
| Back Right Burner BTU: | 4500 |
| Front Left Burner BTU: | 18000 |
| Front Left Middle Burner BTU: | 4500 |
| Front Right Burner BTU: | 18000 |
| Fish Burner BTU: | 12500 |
| Total BTUs: | 85500 |
| Cooktop Features: | (7) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Product Weight (lb.): | 109 |
| Fuel Type: | Gas |
| Voltage: | 120V/60Hz/20A |
| Frequency: | 60 Hz |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















