$1,034.99
Was$1,049.95Save $14.96
30 In. Legacy Gas Rangetop With 4 Burners And Porcelain Cooktop In Stainless Steel - RT30
30 In. Legacy Gas Rangetop With 4 Burners And Porcelain Cooktop In Stainless Steel
Model: RT30

















30 In. Legacy Gas Rangetop With 4 Burners And Porcelain Cooktop In Stainless Steel
Model: RT30
$1,034.99
Was$1,049.95Save $14.96
Key Features
Italian Burners
Cast Iron Grates
ZLINE Legacy Series
Italian-Made Sealed Burners
Stunning Stainless Steel
Durable Cast Iron Grates
Timeless Knob Design
Minimal Cleaning
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Italian Burners
Handcrafted Italian brass burners offer the best the industry has to offer for superior heat distribution and retention.
Cast Iron Grates
Solid-piece cast iron grill, this grill is heavy-duty and built to last.
ZLINE Legacy Series
The Legacy Series represents the foundation for ZLINE’s family-focused mission of attainable luxury
Italian-Made Sealed Burners
An industry-leading gas cooktop with 4 Italian hand-cast burners is capable of simmering at 1,000 BTUs and searing at up to 18,000 BTUs
Stunning Stainless Steel
Featuring high-grade 304-grade stainless steel that is resistant to rust and corrosion to exceed industry standards
Durable Cast Iron Grates
Legacy Series rangetop grates are engineered with premium-grade cast iron and an exceptional strength-to-weight ratio
Timeless Knob Design
A carefully engineered control configuration with tapered knob rings exudes luxury while making operation easy
Minimal Cleaning
A heavy-duty, hand-finished porcelain one-piece cooktop allows for easy cleaning and maintenance
Versatile Installation
Perfectly accommodate any kitchen design or style with an easy slide-in installation process
LP Conversion Kit
Comes equipped with an LP conversion kit to convert the cooktop from natural gas to liquid propane (must be done by a professional), offering versatility with your cooking preference
Industry First Lifetime Burner Warranty
Limited lifetime warranty on ZLINE Italian burners includes part replacements for burners and burner caps, and parts and labor for spark tips if parts prove to be defective in materials or workmanship
Manufacturer Warranty
1-year parts and service warranty
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Specifications
Dimensions:
Specifications
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Control Type | Durable Front Controls |
| Material | Stainless Steel frame with 1 Piece Porcelain Top - Italian made burners |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Features | Model No. RT30 |
| UPC | 812316033814 |
| Certifications | ETL Certified |
| Cooktop | |
| Fuel Type | Gas Cooktop |
| Mount Type | Rangetop |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 8 in. |
| Length | 27.5 in. |
| Weight | 80 lbs. |
| Width | 29.75 Inch |
| Height | 7.88 Inch |
| Weight | 80 lbs |
| Depth | 27.5 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 13 in. |
| Shipping Length | 32.5 in. |
| Shipping Weight | 120 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 120 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 34.75 Inch |
| Shipping Height | 12.88 Inch |
| Shipping Length | 32.5 Inch |
| Shipping Weight | 120 lbs |
| Total of Shipping Weight | 120 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.82 ft³ |
| Dimensional Weight | 47.48 lbs. |
| Total of Cubes | 3.82 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 47.48 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 3.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 46.38 Ibs |
| Total of Cubes | 3.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 46.38 Ibs |
Dimensions
| Cut-out Dimensions | 30 in. W x 24 in. D x 7.875 in. H |
| Dimensions: | 29.75 in. W x 27.5 in. D x 7.875 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.5 |
| Product Width (in.): | 29.75 |
| Product Height (in.): | 7.88 |
| Cooktop Size (Width): | N/A |
Details
| Appliance Category: | Rangetop |
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Stainless Steel |
| Back Left Burner BTU: | 4500 |
| Back Right Burner BTU: | 12500 |
| Front Left Burner BTU: | 10000 |
| Front Right Burner BTU: | 18000 |
| Total BTUs: | 45000 |
| Cooktop Features: | (4) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Product Weight (lb.): | 80 |
| Fuel Type: | Gas |
| Voltage: | 120V/60Hz/20A |
| Frequency: | 60 Hz |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










