$3,919.99
Autograph Edition 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burner DuoPro™ Cooktop - PSRTSZ48MB
Autograph Edition 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burner DuoPro™ Cooktop
Model: PSRTSZ48MB























Autograph Edition 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burner DuoPro™ Cooktop
Model: PSRTSZ48MB
$3,919.99
Key Features
Cast Iron Grates
Double Up With Duopro™
Porcelain Cooktop
Specifications
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Cast Iron Grates
Solid-piece cast iron grill, this grill is heavy-duty and built to last.
Double Up With Duopro™
From a delicate simmer to a powerful sear—ZLINE’s DuoPro™ Cooktop delivers culinary power for total precision at every burner.
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Specifications
Dimensions:
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 52.88 Inch |
| Shipping Height | 12.5 Inch |
| Shipping Length | 32.25 Inch |
| Shipping Weight | 194 lbs |
| Total of Shipping Weight | 194 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 47.88 Inch |
| Height | 7.5 Inch |
| Depth | 27.25 Inch |
| Weight | 154 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 70.39 Ibs |
| Total of Cubes | 5.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 70.39 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 47.88 in. W x 27.25 in. D x 7.5 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.25 |
| Product Width (in.): | 47.875 |
| Product Height (in.): | 7.5 |
| Cooktop Size (Width): | 48 in. |
Details
| Appliance Category: | Rangetop |
| Back Left Burner BTU: | 20000 |
| Back Left Middle Burner BTU: | 20000 |
| Back Right Middle Burner BTU: | 20000 |
| Back Right Burner BTU: | 20000 |
| Front Left Burner BTU: | 25000 |
| Front Right Burner BTU: | 25000 |
| Total BTUs: | 170000 |
| Cooktop Features: | (8) Brass Burner with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Product Weight (lb.): | 154 |
| Fuel Type: | Gas Cooktop |
| Voltage: | 120V |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 15A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










