$3,919.99
ZLINE Autograph Edition 48 in. Classic Gas Rangetop with 8 Burner DuoPro™ Cooktop in Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PCRTSZ-48-CB) - PCRTSZ48CB
ZLINE Autograph Edition 48 in. Classic Gas Rangetop with 8 Burner DuoPro™ Cooktop in Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PCRTSZ-48-CB)
Model: PCRTSZ48CB




















+10more
ZLINE Autograph Edition 48 in. Classic Gas Rangetop with 8 Burner DuoPro™ Cooktop in Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PCRTSZ-48-CB)
Model: PCRTSZ48CB
$3,919.99
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Dimensions
| Dimensions | 47.875 in. W x 27.25 in. D x 7.5 in. H |
| Cut-out Dimensions | 48.13 |
| Cooktop Size (Width) | 48 in. |
Details
| Appliance Category | Rangetop |
| Color/ Finish Family | Satin Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish | Champagne Bronze |
| Back Left Burner BTU | 20000 |
| Back Left Middle Burner BTU | 20000 |
| Back Right Middle Burner BTU | 20000 |
| Back Right Burner BTU | 20000 |
| Front Left Burner BTU | 25000 |
| Front Left Middle Burner BTU | 20000 |
| Front Right Middle Burner BTU | 20000 |
| Front Right Burner BTU | 25000 |
| Cooktop Features | (8) Brass Burner with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type | Manual Front Control |
| Fuel Type | Gas Cooktop |
| Voltage | 120V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amps | 15A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 52.88 Inch |
| Shipping Height | 12.5 Inch |
| Shipping Length | 32.25 Inch |
| Shipping Weight | 194 lbs |
| Total of Shipping Weight | 194 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 47.88 Inch |
| Height | 7.5 Inch |
| Depth | 27.25 Inch |
| Weight | 154 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 70.39 Ibs |
| Total of Cubes | 5.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 70.39 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com









