$2,847.49
Autograph Edition 30 In. Classic Gas Rangetop With 4 Burner Duopro™ Cooktop In Satin Stainless Steel And Champagne Bronze Accents - PCRTSZ30CB
Autograph Edition 30 In. Classic Gas Rangetop With 4 Burner Duopro™ Cooktop In Satin Stainless Steel And Champagne Bronze Accents
Model: PCRTSZ30CB

















Autograph Edition 30 In. Classic Gas Rangetop With 4 Burner Duopro™ Cooktop In Satin Stainless Steel And Champagne Bronze Accents
Model: PCRTSZ30CB
$2,847.49
Key Features
Double Up With Duopro™
Triple Layer Glass
Porcelain Cooktop
Stay-put Hinges
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Double Up With Duopro™
From a delicate simmer to a powerful sear—ZLINE’s DuoPro™ Cooktop delivers culinary power for total precision at every burner.
Triple Layer Glass
Built to insulate, increase heating efficiency and keep the kitchen cool.
Porcelain Cooktop
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Stay-put Hinges
Heavy-duty hinges imported from Italy are fluid and stable, ensuring a solid feel and ultimate convenience.
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 Inch |
| Shipping Height | 12.5 Inch |
| Shipping Length | 32.25 Inch |
| Shipping Weight | 128 lbs |
| Total of Shipping Weight | 128 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 30 Inch |
| Height | 7.5 Inch |
| Depth | 27.25 Inch |
| Weight | 88 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.55 ft³ |
| Dimensional Weight | 44.11 Ibs |
| Total of Cubes | 3.55 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 44.11 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 30 in. W x 27.25 in. D x 7.5 in. H |
| Product Depth (in.): | 27.25 |
| Product Width (in.): | 30 |
| Product Height (in.): | 7.5 |
| Range Size (Width): | 30 in. |
Details
| Appliance Category: | Gas Rangetop |
| Color/ Finish Family: | Satin Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Champagne Bronze |
| Back Left Burner BTU: | 20000 |
| Back Right Burner BTU: | 20000 |
| Front Left Burner BTU: | 20000 |
| Front Right Burner BTU: | 25000 |
| Cooktop Features: | (4) Brass Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Front Control |
| Product Weight (lb.): | 88 |
| Fuel Type: | Gas Cooktop |
| Voltage: | 120V |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 15A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










