$2,932.49
ZLINE Autograph Edition 30 in. Classic Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PCRTBZ-30-CB) - PCRTBZ30CB
ZLINE Autograph Edition 30 in. Classic Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PCRTBZ-30-CB)
Model: PCRTBZ30CB
















+6more
ZLINE Autograph Edition 30 in. Classic Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PCRTBZ-30-CB)
Model: PCRTBZ30CB
$2,932.49
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Dimensions
| Dimensions | 30 in. W x 27.25 in. D x 7.5 in. H |
| Cooktop Size (Width) | 30 in. |
Details
| Appliance Category | Gas Rangetop |
| Color/ Finish Family | Black Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish | Champagne Bronze |
| Back Left Burner BTU | 20000 |
| Back Right Burner BTU | 20000 |
| Front Left Burner BTU | 20000 |
| Front Right Burner BTU | 25000 |
| Cooktop Features | (4) Brass Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Control Type | Manual Front Control |
| Voltage | 120V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amps | 15A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 Inch |
| Shipping Height | 12.5 Inch |
| Shipping Length | 32.25 Inch |
| Shipping Weight | 128 lbs |
| Total of Shipping Weight | 128 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 30 Inch |
| Height | 7.5 Inch |
| Depth | 27.25 Inch |
| Weight | 88 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.55 ft³ |
| Dimensional Weight | 44.11 Ibs |
| Total of Cubes | 3.55 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 44.11 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com









