800 Series Induction Cooktop, Without Frame - NIT8060UC
800 Series Induction Cooktop, Without Frame
Model: NIT8060UC















Product Video

800 Series Induction Cooktop, Without Frame
Model: NIT8060UC
Replaced By
800 Series Induction Cooktop 30'' Without Frame
Model: NIT8061UC

$2,549.00
Was$2,849.00Save $300.00 (11%)
Key Features
Wi-Fi Enabled for convenient remote monitoring
Select your ideal temperature
17 Levels of Power
Boil water quickly with SpeedBoost
Regulate your cooking temperature
Operate your hood by your cooktop.
Child Lock for unauthorized use
Ceremic Glass
Documents
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Wi-Fi Enabled for convenient remote monitoring
Wi-Fi Enabled cooktop allows for convenient remote monitoring with access to cooktop programs and settings via the Home Connect app.
Select your ideal temperature
The precise temperature selection results in consistent, perfect results whether you’re searing a steak, grilling salmon or veggies, or delicately melting chocolate.
17 Levels of Power
17 different power levels that are designed for your cooking needs. Each one features a different heat level, anywhere from a simmer to a boil.
Boil water quickly with SpeedBoost
Adds a boost of power to your burner so you can boil a pot of water faster or heat a pan up quickly to get ready for searing.
Regulate your cooking temperature
The AutoChef setting automatically regulates the cooking temperature and adjusts it as needed, so you get perfect results without the work of adjusting the heat level.
Operate your hood by your cooktop.
Allows you to manage the settings for both the cooktop and matching hood, directly from the cooktop itself. From your smart device you can program your hood to start the fan and lighting when turning on your cooktop.
Child Lock for unauthorized use
Now kids can no longer turn on the hob by mistake. The Child Lock function prevents unauthorized use of the hob with just one long press of a button.
Ceremic Glass
Ceramics glass is much more slim and durable with better vertical conduction.
Stores your control settings.
If something goes wrong or boils over, the hob automatically turns itself off and saves the last selected setting. This means you can clean it conveniently and restore the settings at the touch of a button.
Precise Temperature Control: Induction cooking offers a range of numbered heat levels for precise temperature and heat levels every timeClose
17 Power Levels: offers a variety of cooking options with different heat levels for every need.Close
17 different power levels that are designed for your cooking needs. Each one features a different heat level, anywhere from a simmer to a boil.
SpeedBoost: adds a boost of power to boil water and cook food more quicklyClose
Adds a boost of power to your burner so you can boil a pot of water faster or heat a pan up quickly to get ready for searing.
AutoChef: automatically regulates cooking temperature for perfect results.Close
The AutoChef setting automatically regulates the cooking temperature and adjusts it as needed, so you get perfect results without the work of adjusting the heat level.
Cooktop - Hood Sync: convenient operation of the hood directly from your cooktop (with matching hood).Close
Allows you to manage the settings for both the cooktop and matching hood, directly from the cooktop itself. From your smart device you can program your hood to start the fan and lighting when turning on your cooktop.
Infinite Temperature Controls for Precision Cooking
17 Power Levels:
offers a variety of cooking options with different heat levels for every need.
SpeedBoost:
adds a boost of power to boil water and cook food more quickly
PerfectFry:
no more worries about scorching.
Child Lock:
locks the control panel to prevent unauthorized use.
SpeedBoost®:
adds a boost of power to boil water and cook food more quickly
Specifications
General
| Safety | Childproof Lock, Panel Lock, pan recognition, Power Management Function |
| Type of Control | Direct Select 2.0, Front |
| Energy source | Electric |
| Features | 17 power levels, 5 frying levels, Direct Select 2.0, fryingSensor Plus, Keep warm function, powerBoost |
| Cooking Zone Flexibility | Ring Zone |
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Total Number of Heating Elements | 4 |
| Watts | 7200 W |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
Construction type
| Color of Surface | Black |
| Design | Built-in |
| Design - line | Frameless |
| Number of electric elements | 0 |
| Number of electric cooking zones | 4 |
| Type of frame | Frameless |
| Number of halogen elements | 0 |
| Installation Type | Built-in |
| Total Number of Heating Elements | 4 |
| Number of radiant elements | 0 |
| Number of electric warming zones | 0 |
Cooking zone 1
| Dimension of 1st heating element (in) | 6'' |
| Location of heating element | front left |
| Power of heating element (kW) | 1.4 kW |
| Type of heating element | Induction heating |
Cooking zone 2
| Location of 2nd heating element | center left |
Cooking zone 3
| Dimension of 3rd heating element (in) | 9'' |
| Location of 3rd heating element | back left |
| Power of 3rd heating element (kW) | 2.2 kW |
| Type of 3rd heating element | Induction heating |
Cooking zone 4
| Location of 4th heating element | middle back |
Cooking zone 5
| Dimension of 5th heating element (in) | 11'' |
| Location of 5th heating element | back right |
| Power of 5th heating element (kW) | 2.6 kW |
| Type of 5th heating element | Induction heating |
Cooking zone 6
| Location of 6th heating element | center right |
Cooking zone 7
| Dimension of 7th heating element (in) | 6'' |
| Location of 7th heating element | front right |
| Power of 7th heating element (kW) | 1.4 kW |
| Type of 7th heating element | Induction heating |
Cooking zone 8
| Location of 8th heating element | front middle / central |
Cooking zone 9
| Location of 9th heating element | front centre/cent |
Safety
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Safety | Panel Lock, Childproof Lock, Power Management Function, pan recognition |
Connection
| Frequency | 60 Hz |
| Energy source | Electric |
| Power Cord Length | 37'' |
| Watts | 7,200 W |
Design
| Color | Black |
| Frame Type | Frameless |
| Type of Control | DirectSelect Touch Control |
Flexibility of Cooking Zones
| Total Number of Heating Elements | 4 |
| Cooking Zone Flexibility | Ring Zone |
| Automatic Linking/ Separating of Cooking Zones | no |
| TeppanyakiPro™ | no |
Comfort and Convenience
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Timer | Kitchen Timer, Stop Watch |
| Keep Warm | yes |
| Automatic Cookware Detection | no |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
Time Saving and Efficiency
| SpeedBoost® | All |
| PanBoost | All Cooking Zones |
| Automatic Setting Transfer | no |
| Increase/ Decrease Power Level via Moving Pot | No |
| Powermove | no |
| Frying Sensor Technology | Frying Sensor |
| Cooking Sensor Ready | no |
Connectivity
| Home Connect™ | yes |
| Home Connect Features | Access Recipes |
| Cooktop-Based Hood Control | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | - |
| Length | 21.25 in. |
| Weight | 36 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | 26.25 in. |
| Shipping Weight | 76 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 76 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy Bosch Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









