Liberty® Induction Cooktop - CIT367XM
Liberty® Induction Cooktop
Model: CIT367XM








Liberty® Induction Cooktop
Model: CIT367XM
Replaced By
Key Features
MoveMode feature allows easy transfer of settings without having to reset power levels when moving a pot across the cooktop
Silver mirrored finish creates a stunning and unique design statement for the contemporary kitchen
Wi-Fi Enabled: allows for convenient remote monitoring with access to cooktop programs and settings via the Home Connect app.Close
Three Extra-Large Liberty cooking zones: allows more space and flexibility in placing larger cookware.Close
HeatShift: divides your cooktop into three preset heat zones that allow you to change the power level by simply moving the pot. Perfect for recipes that require moving from a sauté to a simmer.Close
Three extra-large cooking zones provides flexibility
Easily go from sauté to simmer with HeatShift
Wi-Fi Enabled for convenient remote monitoring
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
MoveMode feature allows easy transfer of settings without having to reset power levels when moving a pot across the cooktop
Silver mirrored finish creates a stunning and unique design statement for the contemporary kitchen
Wi-Fi Enabled: allows for convenient remote monitoring with access to cooktop programs and settings via the Home Connect app.Close
Three Extra-Large Liberty cooking zones: allows more space and flexibility in placing larger cookware.Close
HeatShift: divides your cooktop into three preset heat zones that allow you to change the power level by simply moving the pot. Perfect for recipes that require moving from a sauté to a simmer.Close
Three extra-large cooking zones provides flexibility
Three extra-large Liberty cooking zones allows more space and flexibility in placing larger cookware.
Easily go from sauté to simmer with HeatShift
Perfect for recipes that require moving from a sauté to a simmer. HeatShift divides your cooktop into three preset heat zones that allow you to change the power level by simply moving the pot.
Wi-Fi Enabled for convenient remote monitoring
Wi-Fi Enabled cooktop allows for convenient remote monitoring with access to cooktop programs and settings via the Home Connect app.
Three Extra-Large Liberty cooking zones:
allows more space and flexibility in placing larger cookware.
HeatShift:
divides your cooktop into three preset heat zones that allow you to change the power level by simply moving the pot. Perfect for recipes that require moving from a sauté to a simmer.
Wi-Fi Enabled:
allows for convenient remote monitoring with access to cooktop programs and settings via the Home Connect app.
Specifications
General
| Energy source | Electric |
| Safety | Automatic Cookware Detection, Auto Safety Shutoff, Childproof Lock, Panel Lock, Power management function |
| Highlights | 17 power levels, Direct Select 2.0, flexInduction, fryingSensor Plus, powerBoost |
| Energy consumption of hob | 185.0 Wh/kg |
| Cooking Zone Flexibility | 3 flex induction cooking zones |
| Total Number of Heating Elements | 5 |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Watts | 10800 W |
Construction type
| Color of Surface | Silver Mirror |
| Design | Built-in |
| Number of electric elements | 0 |
| Number of electric cooking zones | 5 |
| Type of frame | 4 Facettes |
| Number of gas burners | 0 |
| Number of halogen elements | 0 |
| Installation Type | Built-in |
| Total Number of Heating Elements | 5 |
| Number of radiant elements | 0 |
| Number of electric warming zones | 0 |
Cooking zone 1
| Location of heating element | front left |
Cooking zone 2
| Power of 2nd heating element (kW) | 3.3 kW |
| Type of 2nd heating element | Induction heating |
| Energy consumption of 2nd heating element | 185.0 Wh/kg |
Cooking zone 3
| Location of 3rd heating element | back left |
Cooking zone 4
| Location of 4th heating element | middle back |
Cooking zone 5
| Location of 5th heating element | back right |
Cooking zone 6
| Location of 6th heating element | center right |
| Power of 6th heating element (kW) | 3.3 kW |
| Energy consumption of 6th heating element | 185.0 Wh/kg |
| Type of 6th heating element | Induction heating |
Cooking zone 7
| Location of 7th heating element | front right |
Cooking zone 8
| Location of 8th heating element | front middle / central |
Cooking zone 9
| Location of 9th heating element | front centre/cent |
| Power of 9th heating element (kW) | 3.3 kW |
| Energy consumption of 9th heating element | 185.0 Wh/kg |
Safety
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Safety | Panel Lock, Childproof Lock, Power Management Function, Automatic Cookware Detection, Auto Safety Shutoff |
Connection
| Frequency | 60 Hz |
| Energy source | Electric |
| Power Cord Length | 37'' |
| Watts | 9,360 W |
Design
| Color | Silver Mirror |
| Type of Control | DirectSelect Touch Control |
| Frame Type | No Frame |
Flexibility of Cooking Zones
| Total Number of Heating Elements | 5 |
| Cooking Zone Flexibility | 3 flex induction cooking zones |
| Join Split Function of Cooking Zones | no |
| TeppanyakiPro™ | no |
Comfort and Convenience
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Timer | Switch-off timer (on appliance), Kitchen Timer, Stop Watch |
| Automatic Cookware Detection | no |
| Keep Warm | no |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
Time Saving and Efficiency
| PanBoost® | All Cooking Zones |
| PowerBoost® | Yes, All Cooking Zones |
| HeatShift® Increase/ Decrease Power Level via Moving Pot | 3 Zones with HeatShift® |
| MoveMode® | yes |
| MyZone® | no |
| Frying Sensor Technology | FryingSensor Plus |
| Cooking Sensor Ready - Sensor Not Included | no |
Connectivity
| Home Connect® Features | Remote Diagnostics |
| Home Connect® WiFi-enabled | yes |
| Cooktop Hood Sync | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 37 in. |
| Height | - |
| Length | 21.25 in. |
| Weight | 64 lbs. |
| Net Weight | 64.000 lbs |
| Size and weight | |
| Power Cord Length | 37'' |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 7 1/16'' x 42 1/8'' x 26 3/4'' |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 7 1/16'' x 42 1/8'' x 26 3/4'' |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 42 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | 26.25 in. |
| Shipping Weight | 104 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 104 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy Thermador Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online











