30" Wide 4-Burner Gas Cooktop - ZNL053
Key Features
Made in the USA
Classic 30" fit
Four open burners
Brushed chrome surface
Recessed top
Electronic/gas spark ignition
Designed for natural gas
Side controls
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Made in the USA
Designed and constructed domestically
Classic 30" fit
Fits common 28 3/8" W x 18 5/8" D counter cutouts
Four open burners
9000 BTU burners with built-in enamel grates to meet most cooking needs
Brushed chrome surface
Striking look with easy cleanability
Recessed top
Curved design helps to contain spills on the surface
Electronic/gas spark ignition
Spark ignition system with a pre-installed 115V 3-prong cord
Designed for natural gas
Set for use with natural gas connection. To convert for propane use, add Kit LP
Side controls
Cooktop knobs are located on the right side of the cooktop, clearing up space in the front for easier cooking
Push-to-turn knobs
Knobs require a small amount of force to ensure burners are not accidentally turned on
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 3.75 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 32 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.29 ft³ |
| Dimensional Weight | 16.05 lbs. |
| Total of Cubes | 1.29 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 16.05 lbs. |
Overview Gas Cooktop
| Nominal Height | 4.0" (10 cm) |
| Height of Cabinet | 3.75" (10 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 29.75" (76 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | Chrome |
| US Electrical Safety | CSA |
| Weight | 32.0 lbs. (15 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101043906 |
| Ignition | Spark |
| LP Convertible | With Kit LP Accessory |
| Number of Burners | 4 |
| Controls | Dial |
| Surface | Painted |
| Cutout Width | 28.38" (72 cm) |
| Cutout Depth | 18.63" (47 cm) |
| Burner #1 BTU | 9000.0 |
| Burner #2 BTU | 9000.0 |
| Burner #3 BTU | 9000.0 |
| Burner #4 BTU | 9000.0 |
| Power Cord Included | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online











