24" Wide 4-Burner Propane Gas Cooktop, Battery Start - WLL03P
24" Wide 4-Burner Propane Gas Cooktop, Battery Start
Model: WLL03P




24" Wide 4-Burner Propane Gas Cooktop, Battery Start
Model: WLL03P
Key Features
Off-grid cooktop
Made in the USA
LP/propane cooktop
Battery start ignition
Classic 24" size
Four open burners
White exterior
Porcelain finish
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Off-grid cooktop
Pre-set for propane, with a battery start ignition system that doesn't require electrical access
Made in the USA
Designed and constructed domestically
LP/propane cooktop
Ships pre-set for use with LP gas
Battery start ignition
Uses a 9V battery (included) to ignite the burners, providing a convenient off-grid solution to kitchens previously using pilot lights when no electricity is available
Classic 24" size
Fits common 22 5/8" W x 18 5/8" D counter cutouts
Four open burners
9000 BTU burners with built-in enamel grates to meet most cooking needs
White exterior
Classic design in a clean white finish to match any kitchen
Porcelain finish
Scratch-resistant design for lasting durability
Push-to-turn knobs
Knobs require a small amount of force to ensure burners are not accidentally turned on
Side controls
Cooktop knobs are located on the right side of the cooktop, clearing up space in the front for easier cooking
Recessed top
Curved design helps to contain spills on the surface
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 4.0" (10 cm) |
| Height of Cabinet | 3.75" (10 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 24.0" (61 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | CSA |
| Weight | 27.0 lbs. (12 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101084176 |
Gas Cooktop
| Ignition | Battery Start |
| LP Convertible | Pre-set for LP |
| Number of Burners | 4 |
| Controls | Dial |
| Surface | Painted |
| Cutout Width | 22.63" (57 cm) |
| Cutout Depth | 18.63" (47 cm) |
| Burner #1 BTU | 9000.0 |
| Burner #2 BTU | 9000.0 |
| Burner #3 BTU | 9000.0 |
| Burner #4 BTU | 9000.0 |
| Power Cord Included | No |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 3.75 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 27 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 8.75 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 67 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 67 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 12.95 lbs. |
| Total of Cubes | 1.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 12.95 lbs. |
Overview Gas Cooktop
| Nominal Height | 4.0" (10 cm) |
| Height of Cabinet | 3.75" (10 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 24.0" (61 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | CSA |
| Weight | 27.0 lbs. (12 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101084176 |
| Ignition | Battery Start |
| LP Convertible | Pre-set for LP |
| Number of Burners | 4 |
| Controls | Dial |
| Surface | Painted |
| Cutout Width | 22.63" (57 cm) |
| Cutout Depth | 18.63" (47 cm) |
| Burner #1 BTU | 9000.0 |
| Burner #2 BTU | 9000.0 |
| Burner #3 BTU | 9000.0 |
| Burner #4 BTU | 9000.0 |
| Power Cord Included | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










