30" Wide 5-Burner Propane Gas Cooktop In Stainless Steel - GCJ5SSLP
30" Wide 5-Burner Propane Gas Cooktop In Stainless Steel
Model: GCJ5SSLP











30" Wide 5-Burner Propane Gas Cooktop In Stainless Steel
Model: GCJ5SSLP
Key Features
Made in Italy
304 grade stainless steel surface
LP/propane cooktop
Convertible to natural gas
Sealed burners
Smooth edge design
Push-to-turn knobs
Designer knobs
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Made in Italy
Designed and manufactured in Italy for Summit
304 grade stainless steel surface
Long-lasting durability in a sleek design
LP/propane cooktop
Ships pre-set for use with LP gas
Convertible to natural gas
Kit is included to convert for use with standard natural gas connections
Sealed burners
Quality burners by Defendi with cast iron caps ensure lasting durability and easier cleanup
Smooth edge design
Provides added safety and blends cleanly into countertops
Push-to-turn knobs
Safety feature requires you to turn the knob to the "full-on" position before pushing down, waiting for the ignition, and adjusting to your preferred heating level
Designer knobs
Heavy duty brass and aluminum knobs in a round design and steel finish for a modern look
Continuous cast iron grates in a matte finish
Solid cast iron construction to support heavy cookware, with a continuous design that makes it easy to move pots to a different burner
Wok ring included
Removable ring included to safely hold a wok over the flame when cooking on the left-side burner
Ultra rapid burner
Left-side burner offers 12,700 BTU for quick heating of larger pots and pans
Rapid burner
Top-center burner offers 10,000 BTU for cooking larger dishes
Semi-rapid burner
Two right-side burners produce 6,000 BTU to accommodate most cooking needs
Auxiliary burner
Bottom-center 3,400 BTU burner allows for precision in heating or cooking dishes that require low heat
Front-of-unit controls
Controls placed at front for added ease and safety, preventing users from reaching over hot burners to adjust the temperature
Laser-etched graphics
Indicator markings will not diminish by cleaning or rubbing
Power cord included
Standard 3-prong 115V cord included for the electronic ignition
Thermocouple flame failure protection
Automatically turns off gas after 12 seconds when flame is extinguished
Fits standard 24" cutouts
Cutout size: 22" W x 18.88" D
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 2.88" (7 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 30.0 lbs. (14 kg) |
| Shipping Weight | 35.0 lbs. (16 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101080611 |
Gas Cooktop
| Ignition | Electric |
| LP Convertible | Pre-set for LP |
| Number of Burners | 5 |
| Controls | Dial |
| Surface | Stainless Steel |
| Grate Material | Cast iron |
| Cutout Width | 22.0" (56 cm) |
| Cutout Depth | 18.88" (48 cm) |
| Burner #1 BTU | 12700.0 |
| Burner #2 BTU | 10000.0 |
| Burner #3 BTU | 3400.0 |
| Burner #4 BTU | 6000.0 |
| Burner #5 BTU | 6000.0 |
| Power Cord Included | Yes |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | 2.88 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 30 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | 7.88 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 35 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 35 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Overview Gas Cooktop
| Nominal Height | 2.88" (7 cm) |
| Height of Cabinet | 2.88" (7 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 29.5" (75 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 30.0 lbs. (14 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101080611 |
| Ignition | Electric |
| LP Convertible | Pre-set for LP |
| Number of Burners | 5 |
| Controls | Dial |
| Surface | Stainless Steel |
| Grate Material | Cast iron |
| Cutout Width | 22.0" (56 cm) |
| Cutout Depth | 18.88" (48 cm) |
| Burner #1 BTU | 12700.0 |
| Burner #2 BTU | 10000.0 |
| Burner #3 BTU | 3400.0 |
| Burner #4 BTU | 6000.0 |
| Burner #5 BTU | 6000.0 |
| Power Cord Included | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










