34" Wide 5-Burner Gas Cooktop In Stainless Steel - GCJ536SSTK
34" Wide 5-Burner Gas Cooktop In Stainless Steel
Model: GCJ536SSTK











34" Wide 5-Burner Gas Cooktop In Stainless Steel
Model: GCJ536SSTK
Key Features
304 grade stainless steel surface
Sealed burners
Trim Kit for 36" wide applications
Push-to-turn knobs
Designer knobs
Continuous cast iron grates in a matte finish
Conversion kit included
Wok ring included
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
304 grade stainless steel surface
Long-lasting durability in a sleek design
Sealed burners
Quality burners by Defendi with cast iron caps ensure lasting durability and easier cleanup
Trim Kit for 36" wide applications
Ships with a seamless stainless steel exterior trim kit that allows users to install this cooktop in 36" wide cutouts
Push-to-turn knobs
Safety feature requires you to turn the knob to the "full-on" position before pushing down, waiting for the ignition, and adjusting to your preferred heating level
Designer knobs
Heavy duty brass and aluminum knobs in a round design and steel finish for a modern look
Continuous cast iron grates in a matte finish
Solid cast iron construction to support heavy cookware, with a continuous design that makes it easy to move pots to a different burner
Conversion kit included
Convert operation from natural gas to LP with the included kit
Wok ring included
Removable ring included to safely hold a wok over the flame when cooking on the left-side burner
Dual-ring burner
A 15,000 BTU total burner and 2,050 BTU inner burner meet a variety of cooking needs
Rapid burner
Top-right burner offers 10,000 BTU for cooking larger dishes
Semi-rapid burner
The upper-center and lower-right burners produce 6,000 BTU to accommodate most cooking needs
Auxiliary burner
Bottom-center 3,400 BTU burner allows for precision in heating or cooking dishes that require low heat
Front-of-unit controls
Controls placed at front for added ease and safety, preventing users from reaching over hot burners to adjust the temperature
Power cord included
Standard 3-prong 115V cord included for the electronic ignition
Laser-etched graphics
Indicator markings will not diminish by cleaning or rubbing
Thermocouple flame failure protection
Automatically turns off gas after 12 seconds when flame is extinguished
Designed for built-in installation
Cutout size: 32.75" W (minimum) x 18.75" D
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 2.88" (7 cm) |
| Height of Cabinet | 2.88" (7 cm) |
| Nominal Width | 36.0" (91 cm) |
| Width | 36.0" (91 cm) |
| Nominal Depth | 21.0" (53 cm) |
| Depth | 21.0" (53 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 34.0 lbs. (15 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101086491 |
Gas Cooktop
| Ignition | Electric |
| LP Convertible | Yes |
| Number of Burners | 5 |
| Controls | Dial |
| Surface | Stainless Steel |
| Grate Material | Cast iron |
| Cutout Width | 32.75" (83 cm) |
| Cutout Depth | 18.75" (48 cm) |
| Burner #1 BTU | 15300.0 |
| Burner #2 BTU | 6000.0 |
| Burner #3 BTU | 3400.0 |
| Burner #4 BTU | 10000.0 |
| Burner #5 BTU | 6000.0 |
| Power Cord Included | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 2.88 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 34 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 7.88 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 74 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 74 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.26 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.66 lbs. |
| Total of Cubes | 1.26 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.66 lbs. |
Overview Gas Cooktop
| Nominal Height | 2.88" (7 cm) |
| Height of Cabinet | 2.88" (7 cm) |
| Nominal Width | 36.0" (91 cm) |
| Width | 36.0" (91 cm) |
| Nominal Depth | 21.0" (53 cm) |
| Depth | 21.0" (53 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 34.0 lbs. (15 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101086491 |
| Ignition | Electric |
| LP Convertible | Yes |
| Number of Burners | 5 |
| Controls | Dial |
| Surface | Stainless Steel |
| Grate Material | Cast iron |
| Cutout Width | 32.75" (83 cm) |
| Cutout Depth | 18.75" (48 cm) |
| Burner #1 BTU | 15300.0 |
| Burner #2 BTU | 6000.0 |
| Burner #3 BTU | 3400.0 |
| Burner #4 BTU | 10000.0 |
| Burner #5 BTU | 6000.0 |
| Power Cord Included | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










