15" Wide 2-Burner Propane Gas Cooktop In Stainless Steel - GCJ2SSLPTK15
15" Wide 2-Burner Propane Gas Cooktop In Stainless Steel
Model: GCJ2SSLPTK15











15" Wide 2-Burner Propane Gas Cooktop In Stainless Steel
Model: GCJ2SSLPTK15
Key Features
Made in Italy
Slim design
Trim Kit for 15" wide applications
304 grade stainless steel surface
LP/propane cooktop
Convertible to natural gas
Sealed burners
Continuous cast iron grate in a matte finish
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Made in Italy
Designed and manufactured in Italy for Summit
Slim design
Ideal for tiny homes, apartment kitchens, boats, yachts, and similar environments
Trim Kit for 15" wide applications
Ships with a seamless stainless steel exterior trim kit that allows users to install this cooktop in 15" wide cutouts
304 grade stainless steel surface
Long-lasting durability in a sleek design
LP/propane cooktop
Ships pre-set for use with LP gas
Convertible to natural gas
Kit is included to convert for use with standard natural gas connections
Sealed burners
Quality burners by Defendi with cast iron caps ensure lasting durability and easier cleanup
Continuous cast iron grate in a matte finish
Solid cast iron construction to support heavy cookware, with a continuous design that makes it easy to move pots to a different burner
Push-to-turn knobs
Safety feature requires you to turn the knob to the "full-on" position before pushing down, waiting for the ignition, and adjusting to your preferred heating level
Designer knobs
Heavy duty brass and aluminum knobs in a round design and steel finish for a modern look
Rapid burner
Top burner offers 10,000 BTU for cooking larger dishes
Auxiliary burner
Bottom 3,400 BTU burner allows for precision in heating or cooking dishes that require low heat
Front-of-unit controls
Controls placed at front for added ease and safety, preventing users from reaching over hot burners to adjust the temperature
Laser-etched graphics
Indicator markings will not diminish by cleaning or rubbing
Power cord included
Standard 3-prong 115V cord included for the electronic ignition
Thermocouple flame failure protection
Automatically turns off gas after 12 seconds when flame is extinguished
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 2.88" (7 cm) |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | 2.88 in. |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | 7.88 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Overview Gas Cooktop
| Nominal Height | 2.88" (7 cm) |
| Height of Cabinet | 2.88" (7 cm) |
| Nominal Width | 15.0" (38 cm) |
| Width | 15.0" (38 cm) |
| Nominal Depth | 21.0" (53 cm) |
| Depth | 21.0" (53 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 12.0 lbs. (5 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101086484 |
| Ignition | Electric |
| LP Convertible | Pre-set for LP |
| Number of Burners | 2 |
| Controls | Dial |
| Surface | Stainless Steel |
| Grate Material | Cast iron |
| Cutout Width | 11.25" (29 cm) |
| Cutout Depth | 19.0" (48 cm) |
| Burner #1 BTU | 10000.0 |
| Burner #2 BTU | 3400.0 |
| Power Cord Included | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










