12" Wide 2-Burner Gas Cooktop In Stainless Steel - GCJ2SS
12" Wide 2-Burner Gas Cooktop In Stainless Steel
Model: GCJ2SS











12" Wide 2-Burner Gas Cooktop In Stainless Steel
Model: GCJ2SS
Key Features
Slim design
Smooth edge design
304 grade stainless steel surface
Sealed burners
Conversion kit included
Push-to-turn knobs
Designer knobs
Rapid burner
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Slim design
Ideal for tiny homes, apartment kitchens, boats, yachts, and similar environments
Smooth edge design
Provides added safety and blends cleanly into countertops
304 grade stainless steel surface
Long-lasting durability in a sleek design
Sealed burners
Quality burners by Defendi with cast iron caps ensure lasting durability and easier cleanup
Conversion kit included
Convert operation from natural gas to LP with the included kit
Push-to-turn knobs
Safety feature requires you to turn the knob to the "full-on" position before pushing down, waiting for the ignition, and adjusting to your preferred heating level
Designer knobs
Heavy duty brass and aluminum knobs in a round design and steel finish for a modern look
Rapid burner
Top burner offers 10,000 BTU for cooking larger dishes
Continuous cast iron grate in a matte finish
Solid cast iron construction to support heavy cookware, with a continuous design that makes it easy to move pots to a different burner
Auxiliary burner
Bottom 3,400 BTU burner allows for precision in heating or cooking dishes that require low heat
Front-of-unit controls
Controls placed at front for added ease and safety, preventing users from reaching over hot burners to adjust the temperature
Laser-etched graphics
Indicator markings will not diminish by cleaning or rubbing
Power cord included
Standard 3-prong 115V cord included for the electronic ignition
Designed for built-in installation
Cutout size: 11.25" W x 19" D
Thermocouple flame failure protection
Automatically turns off gas after 12 seconds when flame is extinguished
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 12 in. |
| Height | 2.88 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 12 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 4.16 lbs. |
| Total of Cubes | 0.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 4.16 lbs. |
Overview Gas Cooktop
| Nominal Height | 2.88" (7 cm) |
| Height of Cabinet | 2.88" (7 cm) |
| Nominal Width | 12.0" (30 cm) |
| Width | 12.0" (30 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 12.0 lbs. (5 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101064284 |
| Ignition | Electric |
| LP Convertible | Yes |
| Number of Burners | 2 |
| Controls | Dial |
| Surface | Stainless Steel |
| Grate Material | Cast iron |
| Cutout Width | 11.25" (29 cm) |
| Cutout Depth | 19.0" (48 cm) |
| Burner #1 BTU | 10000.0 |
| Burner #2 BTU | 3400.0 |
| Power Cord Included | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










