15" Wide 1-Burner Gas Cooktop In Stainless Steel - GCJ1SSTK15
15" Wide 1-Burner Gas Cooktop In Stainless Steel
Model: GCJ1SSTK15











15" Wide 1-Burner Gas Cooktop In Stainless Steel
Model: GCJ1SSTK15
Key Features
304 grade stainless steel surface
Sealed burner
Dual-ring burner
Trim Kit for 15" wide applications
Designer knobs
Propane conversion kit included
Cast iron grate in a matte finish
Push-to-turn knobs
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
304 grade stainless steel surface
Long-lasting durability in a sleek design
Sealed burner
Quality burner by Defendi with cast iron caps ensure lasting durability and easier cleanup
Dual-ring burner
A 15,000 BTU total burner and 2,050 BTU inner burner meet a variety of cooking needs
Trim Kit for 15" wide applications
Ships with a seamless stainless steel exterior trim kit that allows users to install this cooktop in 15" wide cutouts
Designer knobs
Heavy duty brass and aluminum knobs in a round design and steel finish for a modern look
Propane conversion kit included
Convert operation from natural gas to LP with the included kit
Cast iron grate in a matte finish
Solid cast iron construction to support heavy cookware
Push-to-turn knobs
Safety feature requires you to turn the knob to the "full-on" position before pushing down, waiting for the ignition, and adjusting to your preferred heating level
Wok ring included
Removable ring included to safely hold a wok over the flame when cooking on the dual burner
Front-of-unit controls
Controls placed at front for added ease and safety, preventing users from reaching over hot burners to adjust the temperature
Laser-etched graphics
Indicator markings will not diminish by cleaning or rubbing
Power cord included
Standard 3-prong 115V cord included for the electronic ignition
Thermocouple flame failure protection
Automatically turns off gas after 12 seconds when flame is extinguished
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 2.88" (7 cm) |
| Width | 15.0" (38 cm) |
| Depth | 21.0" (53 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 13.0 lbs. (6 kg) |
| Shipping Weight | 18.0 lbs. (8 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101086460 |
Gas Cooktop
| Ignition | Electric |
| LP Convertible | Yes |
| Number of Burners | 1 |
| Controls | Dial |
| Surface | Stainless Steel |
| Grate Material | Cast iron |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 15 in. |
| Height | 2.88 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 13 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 20 in. |
| Shipping Height | 7.88 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 18 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 18 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.52 ft³ |
| Dimensional Weight | 5.47 lbs. |
| Total of Cubes | 0.52 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 5.47 lbs. |
Overview Gas Cooktop
| Nominal Height | 2.88" (7 cm) |
| Height of Cabinet | 2.88" (7 cm) |
| Nominal Width | 15.0" (38 cm) |
| Width | 15.0" (38 cm) |
| Nominal Depth | 21.0" (53 cm) |
| Depth | 21.0" (53 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 13.0 lbs. (6 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101086460 |
| Ignition | Electric |
| LP Convertible | Yes |
| Number of Burners | 1 |
| Controls | Dial |
| Surface | Stainless Steel |
| Grate Material | Cast iron |
| Cutout Width | 11.25" (29 cm) |
| Cutout Depth | 19.0" (48 cm) |
| Burner #1 BTU | 15300.0 |
| Power Cord Included | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










