12" Wide 1-Burner Gas Cooktop In Stainless Steel - GCJ1SS
12" Wide 1-Burner Gas Cooktop In Stainless Steel
Model: GCJ1SS












12" Wide 1-Burner Gas Cooktop In Stainless Steel
Model: GCJ1SS
Key Features
Sealed burner
Designer knobs
Cast iron grate in a matte finish
Laser-etched graphics
Power cord included
Thermocouple flame failure protection
Designed for built-in installation
304 grade stainless steel surface
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Sealed burner
Quality burner by Defendi with cast iron caps ensure lasting durability and easier cleanup
Designer knobs
Heavy duty brass and aluminum knobs in a round design and steel finish for a modern look
Cast iron grate in a matte finish
Solid cast iron construction to support heavy cookware
Laser-etched graphics
Indicator markings will not diminish by cleaning or rubbing
Power cord included
Standard 3-prong 115V cord included for the electronic ignition
Thermocouple flame failure protection
Automatically turns off gas after 12 seconds when flame is extinguished
Designed for built-in installation
Cutout size: 11.25" W x 19" D
304 grade stainless steel surface
Long-lasting durability in a sleek design
Smooth edge design
Provides added safety and blends cleanly into countertops
Dual-ring burner
A 15,000 BTU total burner and 2,050 BTU inner burner meet a variety of cooking needs
Push-to-turn knobs
Safety feature requires you to turn the knob to the "full-on" position before pushing down, waiting for the ignition, and adjusting to your preferred heating level
Conversion kit included
Convert operation from natural gas to LP with the included kit
Wok ring included
Removable ring included to safely hold a wok over the flame when cooking on the dual burner
Front-of-unit controls
Controls placed at front for added ease and safety, preventing users from reaching over hot burners to adjust the temperature
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 12 in. |
| Height | 2.88 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 13 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 4.16 lbs. |
| Total of Cubes | 0.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 4.16 lbs. |
Overview Gas Cooktop
| Nominal Height | 2.88" (7 cm) |
| Height of Cabinet | 2.88" (7 cm) |
| Nominal Width | 12.0" (30 cm) |
| Width | 12.0" (30 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 13.0 lbs. (6 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101064277 |
| Ignition | Electric |
| LP Convertible | Yes |
| Number of Burners | 1 |
| Controls | Dial |
| Surface | Stainless Steel |
| Grate Material | Cast iron |
| Cutout Width | 11.25" (29 cm) |
| Cutout Depth | 19.0" (48 cm) |
| Burner #1 BTU | 15300.0 |
| Power Cord Included | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










