$810.00
30" Wide 5-Burner Gas Cooktop - GC5272BTK30
$810.00
Key Features
Continuous cast iron grates
Wok ring included
Fast burner
Ultra rapid burner with dual flame
Two semi-rapid burners
Auxiliary burner
Steel surface in black matte finish
Curved design
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Continuous cast iron grates
Solid grates make it easy to slide cookware to different burners
Wok ring included
Removable wok ring included to safely hold a wok over the flame when cooking on the center burner
Fast burner
Rear right burner features a wide range output from 2,500 to 10,000 BTUs
Ultra rapid burner with dual flame
Center burner features a 4,400 to 11,000 BTU output with a dual ring flame for powerful but even heating
Two semi-rapid burners
Front right and rear left burners offer 1,500 to 6,100 BTU output to handle most cooking needs
Auxiliary burner
Front left burner operates between 1,200 and 3,550 BTUs to best handle dishes and sauces that require low heat
Steel surface in black matte finish
Durable cooktop surface features a unique black finish in matte style, color-matched with the knobs and grates
Curved design
Gently curved surface offers a uniquely modern look for the kitchen while also containing spills for easier cleanup
Centralized controls
Conveniently located controls offer easier and safer cooking, preventing users from reaching over hot burners to adjust the temperature
Color-matched knobs
Knobs come in a matte black finish for a seamless look
Conversion kit included
Unit is preset for natural gas but can be converted to LP with included kit
Push-to-turn knobs with safety cut-off
Safety feature requires you to turn the knob to the "full-on" position before pushing down, waiting for the ignition, and adjusting to your preferred heating level
Thermocouple flame failure protection
Automatically turns gas off after 12 seconds if flame is extinguished
Power cord included
Standard 3-pronged 115V cord included for the electronic ignition
Designed for built-in installation
Fits counter cutout sizes that are 21.77" wide by 18.63" deep, with a trim kit that allows the cooktop to fill 30" wide openings
Sealed Sabaf® burners
Quality burners with cast iron caps ensure lasting durability and easier cleanup
Trim Kit for 30" wide applications
Ships with a seamless stainless steel exterior trim kit that allows users to install this cooktop in 30" wide cutouts
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 4 in. |
| Length | 20.63 in. |
| Weight | 35 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 17.81 lbs. |
| Total of Cubes | 1.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 17.81 lbs. |
Overview Gas Cooktop
| Nominal Height | 4.0" (10 cm) |
| Height of Cabinet | 4.0" (10 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 30.0" (76 cm) |
| Nominal Depth | 21.0" (53 cm) |
| Depth | 20.63" (52 cm) |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 35.0 lbs. (16 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101056739 |
| Ignition | Spark |
| LP Convertible | Yes |
| Number of Burners | 5 |
| Controls | Dial |
| Surface | Painted |
| Grate Material | Cast Iron |
| Cutout Height | 6.0" (15 cm) |
| Cutout Width | 21.77" (55 cm) |
| Cutout Depth | 18.63" (47 cm) |
| Burner #1 BTU | 11000.0 |
| Burner #2 BTU | 6100.0 |
| Burner #3 BTU | 10000.0 |
| Burner #4 BTU | 6100.0 |
| Burner #5 BTU | 3550.0 |
| Power Cord Included | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
















