$1,020.00
44" Wide 4-Burner Gas Cooktop - GC443BGL
$1,020.00
Key Features
Tempered glass surface
Range of power output
Cast iron grates
Conversion kit included
Thermocouple flame failure protection
Designed for built-in installation
Sealed Sabaf® burners
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Tempered glass surface
Elite construction with modern elegance
Range of power output
Includes two ultra 10,300 BTU and two 4,350 BTU burners to meet all cooking needs
Cast iron grates
Center grates are continuous for cooking ease
Conversion kit included
Unit is preset for natural gas but can be converted to LP with included kit
Thermocouple flame failure protection
Automatically turns gas off after 12 seconds if flame is extinguished
Designed for built-in installation
Cutout dimensions: 2" H x 41 5/8" W x 13 1/2" D
Sealed Sabaf® burners
Quality burners with cast iron tops ensure lasting durability and easier cleanup
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 43.38 in. |
| Height | 3.2 in. |
| Length | 14.63 in. |
| Weight | 35 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 14.61 lbs. |
| Total of Cubes | 1.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 14.61 lbs. |
Overview Gas Cooktop
| Nominal Height | 3.2" (8 cm) |
| Height of Cabinet | 3.2" (8 cm) |
| Nominal Width | 44.0" (112 cm) |
| Width | 43.38" (110 cm) |
| Nominal Depth | 15.0" (38 cm) |
| Depth | 14.63" (37 cm) |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Weight | 35.0 lbs. (16 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101024011 |
| Ignition | Spark |
| LP Convertible | Yes |
| Number of Burners | 4 |
| Controls | Dial |
| Surface | Glass |
| Grate Material | Cast Iron |
| Cutout Height | 2.0" (5 cm) |
| Cutout Width | 41.63" (106 cm) |
| Cutout Depth | 13.5" (34 cm) |
| Burner #1 BTU | 10300.0 |
| Burner #2 BTU | 4350.0 |
| Burner #3 BTU | 4350.0 |
| Burner #4 BTU | 10300.0 |
| Power Cord Included | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
















