30" Wide 4-Burner Gas Cooktop - GC432B
30" Wide 4-Burner Gas Cooktop
Model: GC432B











30" Wide 4-Burner Gas Cooktop
Model: GC432B
Key Features
Continuous cast iron grates
Sealed burners
Designer knobs
Steel surface in black matte finish
Rapid burner
LP conversion kit included
Semi-rapid burner
Auxiliary burner
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Continuous cast iron grates
Solid cast iron construction to support heavy cookware, with a continuous design that makes it easy to move pots to a different burner
Sealed burners
Quality burners by Defendi with cast iron caps ensure lasting durability and easier cleanup
Designer knobs
Heavy duty brass and aluminum knobs in a round design and steel finish for a modern look
Steel surface in black matte finish
Durable cooktop surface features a unique black finish in matte style
Rapid burner
Upper-left burner offers 10,000 BTU for cooking larger dishes
LP conversion kit included
Convert operation from natural gas to propane with the included kit
Semi-rapid burner
Two right-side burners produce 6,000 BTU to accommodate most cooking needs
Auxiliary burner
Bottom-left 3,400 BTU burner allows for precision in heating or cooking dishes that require low heat
Push-to-turn knobs
Safety feature requires you to turn the knob to the "full-on" position before pushing down, waiting for the ignition, and adjusting to your preferred heating level
Front-of-unit controls
Controls placed at front for added ease and safety, preventing users from reaching over hot burners to adjust the temperature
Laser-etched graphics
Indicator markings will not diminish by cleaning or rubbing
Power cord included
Standard 3-prong 115V cord included for the electronic ignition
Thermocouple flame failure protection
Automatically turns off gas after 12 seconds when flame is extinguished
Designed for built-in installation
Cutout size: 21.75" W x 18.88" D
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 2.88" (7 cm) |
| Height of Cabinet | 2.88" (7 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 29.5" (75 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 25.0 lbs. (11 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101078571 |
Gas Cooktop
| Ignition | Spark |
| LP Convertible | Yes |
| Number of Burners | 4 |
| Controls | Dial |
| Surface | Metal |
| Grate Material | Cast Iron |
| Cutout Width | 21.75" (55 cm) |
| Cutout Depth | 18.88" (48 cm) |
| Burner #1 BTU | 10000.0 |
| Burner #2 BTU | 6000.0 |
| Burner #3 BTU | 6000.0 |
| Burner #4 BTU | 3400.0 |
| Power Cord Included | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 2.88 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 25 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 7.88 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 65 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 65 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.98 ft³ |
| Dimensional Weight | 10.24 lbs. |
| Total of Cubes | 0.98 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 10.24 lbs. |
Overview Gas Cooktop
| Nominal Height | 2.88" (7 cm) |
| Height of Cabinet | 2.88" (7 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 29.5" (75 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 25.0 lbs. (11 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101078571 |
| Ignition | Spark |
| LP Convertible | Yes |
| Number of Burners | 4 |
| Controls | Dial |
| Surface | Metal |
| Grate Material | Cast Iron |
| Cutout Width | 21.75" (55 cm) |
| Cutout Depth | 18.88" (48 cm) |
| Burner #1 BTU | 10000.0 |
| Burner #2 BTU | 6000.0 |
| Burner #3 BTU | 6000.0 |
| Burner #4 BTU | 3400.0 |
| Power Cord Included | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










