30" Wide 4-Burner Gas Cooktop - GC431W
30" Wide 4-Burner Gas Cooktop
Model: GC431W











30" Wide 4-Burner Gas Cooktop
Model: GC431W
Key Features
Sealed burners
Made in Italy
Steel construction
Continuous cast iron grates
Push-to-turn knobs
LP conversion kit included
Rapid burner
Designer knobs
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Sealed burners
Quality burners by Defendi with cast iron caps ensure lasting durability and easier cleanup
Made in Italy
European design and construction suits any kitchen space
Steel construction
Enamel-coated steel provides long-lasting durability in a white finish for a modern look
Continuous cast iron grates
Solid cast iron construction to support heavy cookware, with a continuous design that makes it easy to move pots to a different burner
Push-to-turn knobs
Safety feature requires you to turn the knob to the "full-on" position before pushing down, waiting for the ignition, and adjusting to your preferred heating level
LP conversion kit included
Convert operation from natural gas to propane with the included kit
Rapid burner
Upper-left burner offers 10,000 BTU for cooking larger dishes
Designer knobs
Heavy duty brass and aluminum knobs in a round design and steel finish
Auxiliary burner
Bottom-left 3,400 BTU burner allows for precision in heating or cooking dishes that require low heat
Front-of-unit controls
Controls placed at front for added ease and safety, preventing users from reaching over hot burners to adjust the temperature
Laser-etched graphics
Indicator markings will not diminish by cleaning or rubbing
Semi-rapid burner
Two right-side burners produce 6,000 BTU to accommodate most cooking needs
Thermocouple flame failure protection
Automatically turns off gas after 12 seconds when flame is extinguished
Power cord included
Standard 3-prong 115V cord included for the electronic ignition
Fits standard 24" cutouts
Cutout size: 21.75" W x 18.88" D
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 2.88" (7 cm) |
| Height of Cabinet | 2.88" (7 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 29.5" (75 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 28.0 lbs. (13 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101078564 |
Gas Cooktop
| Ignition | Spark |
| LP Convertible | Yes |
| Number of Burners | 4 |
| Controls | Dial |
| Surface | Metal |
| Grate Material | Cast Iron |
| Cutout Width | 21.75" (55 cm) |
| Cutout Depth | 18.88" (48 cm) |
| Burner #1 BTU | 10000.0 |
| Burner #2 BTU | 6000.0 |
| Burner #3 BTU | 6000.0 |
| Burner #4 BTU | 3400.0 |
| Power Cord Included | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 2.88 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 28 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 7.88 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 68 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 68 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.98 ft³ |
| Dimensional Weight | 10.24 lbs. |
| Total of Cubes | 0.98 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 10.24 lbs. |
Overview Gas Cooktop
| Nominal Height | 2.88" (7 cm) |
| Height of Cabinet | 2.88" (7 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 29.5" (75 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 28.0 lbs. (13 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101078564 |
| Ignition | Spark |
| LP Convertible | Yes |
| Number of Burners | 4 |
| Controls | Dial |
| Surface | Metal |
| Grate Material | Cast Iron |
| Cutout Width | 21.75" (55 cm) |
| Cutout Depth | 18.88" (48 cm) |
| Burner #1 BTU | 10000.0 |
| Burner #2 BTU | 6000.0 |
| Burner #3 BTU | 6000.0 |
| Burner #4 BTU | 3400.0 |
| Power Cord Included | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










