12" Wide 2-Burner Gas Cooktop - GC22SS
12" Wide 2-Burner Gas Cooktop
Model: GC22SS








12" Wide 2-Burner Gas Cooktop
Model: GC22SS
Key Features
Stainless steel surface
Sealed Sabaf burners
Continuous cast iron grates
Conversion kit included
Thermocouple flame failure protection
Range of power output
Push-to-turn knobs
Designed for built-in installation
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Stainless steel surface
Quality design offers lasting durability in your kitchen
Sealed Sabaf burners
Quality burners with cast iron tops ensure lasting durability and easier cleanup
Continuous cast iron grates
Solid grates make it easy to slide cookware to different burners
Conversion kit included
Unit is preset for natural gas but can be converted to LP with included kit
Thermocouple flame failure protection
Automatically turns gas off after 12 seconds if flame is extinguished
Range of power output
Fast heating 10,000 BTU rear burner and auxiliary 3,550 BTU front burner cover all of your heating needs
Push-to-turn knobs
Color-matched knobs require gentle force to prevent heating accidents
Designed for built-in installation
Perfectly sized for use in smaller kitchens
Line cord included
110V operation with included plug
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 11.88 in. |
| Height | 2.5 in. |
| Length | 19.5 in. |
| Weight | 15 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 3.49 lbs. |
| Total of Cubes | 0.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 3.49 lbs. |
Overview Gas Cooktop
| Nominal Height | 2.5" (6 cm) |
| Height of Cabinet | 2.5" (6 cm) |
| Nominal Width | 12.0" (30 cm) |
| Width | 11.88" (30 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 19.5" (50 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 15.0 lbs. (7 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101048857 |
| Ignition | Spark |
| LP Convertible | Yes |
| Number of Burners | 2 |
| Controls | Dial |
| Surface | Stainless Steel |
| Grate Material | Cast Iron |
| Cutout Width | 11.25" (29 cm) |
| Cutout Depth | 19.0" (48 cm) |
| Burner #1 BTU | 3550.0 |
| Burner #2 BTU | 10000.0 |
| Power Cord Included | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










